Konya çevresinde kullanılan yem ve bileşenlerindeki suda ve yağda eriyen vitaminlerin eş zamanlı tayin metodunun geliştirilmesi
Development of method for simultaneous determination of water and fat soluble vitamins in feeds and their components used in Konya area
- Tez No: 237225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma yem ve yem katkı maddelerinde suda ve yağda eriyen vitaminlerin eş zamanlı tayini için yeni bir yöntem geliştirmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmada suda eriyen vitaminlerden; vitamin C, B6, B2, B12, nikotinik asit ve folik asit, yağda eriyen vitaminlerden de vitamin A, D3, K3 ve vitamin E üzerinde çalışmalar yapıldı. Suda ve yağda çözünen vitaminlerin tayini için Phenomenex gemini C18 110A (150x4.60mm, 3 µm) kolonu kullanılırken, hareketli faz olarak % 0.01 trifluoroasetik asit pH 3.9 (hareketli faz A) ve metanol (hareketli faz B) tercih edildi. Çalışmalarda gradient elüsyon kullanılırken akış hızı=0.7 mL/dk olarak kullanıldı. Her bir vitamin için uygun dalga boyu tespit edilip analizler bu dalga boylarında ve Diode array dedektör kullanılarak yapıldı. Yem ve yem katkı numunelerine uygulanan yöntemde eş zamanlı vitamin tayini için belirlenen optimum koşullarda tayin edilebilecek minimum vitamin konsantrasyonları belirlendi. Bu vitaminler için yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçların geri kazanımlarının %88.5 ile %100.3 arasında bulunması geliştirilen kromatografik yöntemin duyarlı, güvenilir olduğunu gösterirken, ayrıca rutin analizde kullanılabilirliğinin fazla olması açısından da tercih edilebilecek bir yöntem olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
This study was designed in order to develop a new metod for simultaneous determination of water and fat soluble vitamins in feeds and feed additives. In this study we tried to determine vitamin C, B2, B6, B12, nikotinik asit, folik asit from water soluble vitamins and vitamin A, D3, K3, E from fat soluble vitamins. Water and fat soluble vitamins were seperated on a Phenomenex Gemini C18 110A (150x4.60mm, 3 µm) column in a single run using combined isocratik and gradient elution with a mobile phase consisting of % 0.01 trifluoroacetik acid of pH 3.9 (mobile phase A) and methanol (mobile phase B) at the flow rate 0.7 mL/min. The most suitable detection wavelength is found for water and fat soluble vitamins. Diode array dedektör is used in this study. For simultaneous determination of water and fat soluble vitamins optimum circumstances were defined. Under optimum circumstances, the minimum detectable vitamin concentrations were choosed. Although results are very close to each other, this new developed chromatographic method is preferable because it is quick, requires less reactive and solvent, more sensitive, reliable and more usable in routine analysis.