Atık odun talaşı kullanılarak ısı yalıtımlı dış cephe kaplama elemanının geliştirilmesi
Developing of outside coating element isolated heat by using waste wood shaving
- Tez No: 237229
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, atık odun talaşları, ısı iletim katsayısı düşük olan perlit ile çeşitli oranlarda karıştırılarak sıcak olarak preslendi. Bağlayıcı olarak Üre-Formaldehit, sertleştirici olarak Amonyum Sülfat, levhanın bünyesine su almasını önlemek için Parafin, yangın dayanımını artırmak için ise Susuz Boraks kullanıldı. Değişik üretim şartlarında ve farklı karışım oranlarında üretilen bu levhaların ısı iletim katsayıları, su emme oranları ve basma dayanımları incelendi. En düşük ısı iletin katsayısı değeri 0,06764 W/mK, %10 bağıl deformasyonda basınç dayanımı maksimum 1936 kPa ve kısa süreli su absorpsiyonu miktarı minimum 0,631 kg/m2 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, waste wood shaving was pressed with perlite by mixing at different rates heatly. Urea formaldehyde as glue, ammonium sulfate as hardener, were used in addition, paraffin was used to prevent from leaking water to plate?s body. The heat conduction coefficient, water absorption rates and pressing resistance of the plate produced were examined in various conditions and different mixing rates. It has been discovered that the value of lowest heat conduction coefficient is 0,06761 W/mK, lasting pressure in %10 percent deformation maximum is 1936 kPa and that the value of short period water absorption minimum is 0,631 kg/m2.