Bazaltik pomza ve bims agregalı hafif betonun bazı dayanıklılık karakteristiklerinin araştırılması
Light concrete of basaltic pumice and bims dust aggregate is investigated some characteristic resistance
- Tez No: 269240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı, bazaltik pomza ve bims tozu agregalı hafif betonun dayanıklılık karakteristiklerinin araştırılmasıdır. Çalışmada uçucu kül, odun talaşı ve kurutulmuş portakal kabuğu gibi çeşitli katkılar ilaveler edilerek üretilen numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Numuneler arasında dayanım değerleri DBYBH yönetmelikte belirtilen C20 sınıfı beton değerinin altında kalmasından dolayı taşıyıcı elemanların betonu için kullanılamayacağı tespit edilmiştir. Ancak duvar elemanı olarak kullanılabileceği düşünülmüştür. Çalışmadaki %20 AEUÇ + %15 OT + %2 KPK içeren hafif beton numunelerinin yalıtım özelikleri bakımından diğer numune çeşitlerine göre en iyi değeri verdiği belirlenmiştir. Saptanan bulgulara göre uçucu kül, odun talaşı, portakal kabuğu gibi atık maddelerin iyi yalıtım özelliklerine sahip malzeme üretilmesiyle pomzalarla birlikte kullanılarak ekonomiye kazandırılmış olacaktır. Ayrıca, atık maddelerin çevreye yaptıkları olumsuz etkilerde azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research work is investigated the some characteristic resistance of light concrete incorporating within basaltic pumice and bims powder aggregate. In this work, speciments of different which was added fly ash, wood shavings and dried orange zest, was investigated physical and mechanical features. The resistance of specimens were confirmed for concrete of bearer elements, considering that the resistance of specimens remained under Turkish standart value. But light concrete was thought as wall structure element. Including specimen of %20 AEUÇ+%15 OT+%2 KPK light concrete was determined isolation features better than other specimens. According to the results of finding in study, the waste materials like fly ash, wood shavings, orange zest were produced having good isolation features material which might earned to using country economy. Futhermore, the waste materials, which is haved negative effect, might be reduced.