Ax2+Bm=yn diopantıne denklemi ve Terai konjektürü üzerine
On the Ax2+Bm=yn diophantine equation and Terai conjecture
  1. Tez No: 237235
  2. Yazar: SELİN ÇENBERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Sayılar Teorisinin en önemli problemlerinden biri olan, Diophantine denklemlerinin ve özel olarak da x2+Bm=yn denkleminin tamsayı çözümlerini araştırdık. İlk olarak Diophantine denklemlerinin özel bir formu olan a2+B2=y4 Diophantine denklemini düşündük ve x2+Bm=yn denkleminin tamsayı çözümlerinin bulunmasına ilişkin yeni bir Tahmin verdik. Ve bundan yararlanarak, B ve y tamsayıları q2+1=2p2 eşitliğini gerçekleyen p ve q tek asalları olmak üzere, x2+qm=pn Diophantine Denkleminin tek pozitif (x,m,n) çözümünün ((p2-1),2,4) olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we focus on the search of the integer solutions of the Diophantine equations and especially the search of the integer solutions of the equation x2+Bm=yn , which is one of the most important problems of Number Theory. First, we think a special form of the Diophantine equation a2+B2=y4 and give a new conjecture about integer solutions of the equation x2+Bm=yn . And then by using this, B and y are integers such that odd primes p, q which satisfy q2+1=2p2 , we show the equation x2+qm=pn has the only positive (x,m,n) integral solutions (x,m,n)=((p2-1),2,4)