İki boyutlu spline fonksiyonları
Two dimensional spline functions
- Tez No: 237234
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BULGAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İki boyutlu Spline fonksiyonlar uygulamalı matematikte ve matematiğin bilgisayar uygulamalarında önemlidir. Yüzey oluşturmada ve yüzey üzerinde yaklaşık değer aramada yaklaşımlar ortaya koyar.Selçuk Üniversitesi Uygulamalı Matematik Araştırma Merkezinde ?Graphics Constructor? ve bilgisayar diyalog programları geliştirildi. Bu programlar fonksiyon grafiklerinin görüntülenmesinde tek boyutlu spline fonksiyonlar kullandılar. Bu çalışma t- hiperbolik kısmi diferansiyel denklemlerin Cauchy probleminin çözümünü grafiksel gösterimi için geliştirilmiştir.Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak bir bilgisayar programı yazıldı.
Özet (Çeviri)
Two dimensional spline functions are important for mathematics and computer application of mathematics. It suggests approaches for forming surface and searching approximate value on the surface.?Graphics Constructor? and ?Cauchy Solver? computer dialog programs were created in the Selcuk Universty Reearch Center of Aplied Mathematics. These programs use the one dimensional spline functions for visualisation of the function graphics. The study generalises this approach to the Cauchy problem for t-hyperbolic partial differential equations.The results of the thesis are realised in one computer program.