Eşdeğer çerçeve yöntemi ile döşeme çözümleri ve bilgisayar programı geliştirilmesi
- Tez No: 23727
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERİF SAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Betonarme döşemeler, doğrudan kolonlarca taşınan veya kolon başlıklarınca taşınan ve de kiriş sistemleri üzerinde taşınanlar dahil olmak üzere, oldukça yaygın olarak kullanılan yapı elemanlarından biridir. Oldukça yaygın olarak kullanılmalarına rağmen, plak davranışının kompleks olmasından dolayı, döşemeler basitleştirilmiş çözüm metotlarına göre hesaplanmaktadır. Betonarme yapıların hesap ve yapım kurallarını belirten Türk Standardı TS 500-84, iki doğrultuda Çalışan kirişli döşe melerin daha kesin çözümlerinin Eşdeğer Çerçeve Yöntemi ile yapılmasını önermektedir. Bu Çalışmada, iki doğrultuda çalışan kirişli döşemelerin çözümü için literatürde' verilen metotlar gözden geçirilmiş ve özetlenmiştir. iki doğrultuda çalışan döşeme sistemlerinin Eşdeğer Çerçeve Yöntemi ile Çözümü için bilgisayar programı geliştirilmiştir. İki doğrultuda çalışan kirişli döşemelerin sayısal örnekleri Eşdeğer ÇerÇeve Metodu ve diğer metotlarla çözümlenmiştir. Farklı metotlardan elde edilen sayısal örneklerin sonuçları Eşdeğer Çerçeve Metodunun çözüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reinforced concrete slabs, including those supported directly on columns or capitals and those supported on systems of beams, are one of the most widely used structural elements. In spite of their widespread use, due to the complexity of plate behavior, most slabs have been designed using simplified methods of analysis. Turkish Standart TS 500-84 that points out Building Code Requirements for Reinforced Concrete suggest using the E- quivalent Frame Method to obtain the more exact solutions of the beam supported two-way slabs. In this study, methods given in the literature for the analysis of the beam supported two-way slab systems are revie wed and summarized. A computer program is developped for the analysis of two-way slab systems by the Equivalent Frame Method. Numerical examples of the beam supported two-way slab systems have been solved by the. Equivalent Frame Method and the other methods. The results of the numerical examples that obtained from different methods are compared with the results of the equivalent frame method solutions.