Yeraltı ocaklarındaki iş kazalarının aşamalı logaritmik doğrusal modeller ve uyum analizi ile incelenmesi
Investigation of underground coal mine occupational accidents using hierarchial loglineer models and homogeneity analysis
- Tez No: 237267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Madencilik sektörü iş kazaları açısından bakıldığında en riskli iş kolları arasında başta gelmektedir. Meydana gelen iş kazalarını önleyebilmenin önemli bir parçası da, geçmişe yönelik olarak kaza analizi yapmak ve elde edilen bilgiler doğrultusunda önlemler almaktır. Bu çalışmada Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) müesseselerinde 1980-2004 yılları arasında meydana gelmiş olan ölümlü iş kazaları incelenmiştir. Kazalar, bölge, yaş grubu, meslek grubu ve kaza nedenlerine göre sınıflandırılmış ve SPSS® 11.5 paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmada aşamalı logaritmik doğrusal modeller ve uyum analizi kullanılarak çoklu etkileşimler araştırılmıştır. Sonuç olarak tüm müesseselerde meydana gelmiş olan iş kazalarının en önemli risk faktörleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coal industry is among one of the riskiest industries when considered in terms of occupational accidents. One way to prevent these occupational accidents is to do a retrospective accident analysis and take precautions using the information. In this study, fatal occupational accidents occurring in Turkish Hardcoal Enterprises between the years 1980-2004 were examined. The accidents were categorized in terms of region, age group, occupation and accident reasons and evaluated using SPSS® 11.5 package program. In the study, multiple interactions were analyzed using hierarchial loglinear models and homogeneity analysis. As a result of the study, the most important risk elements of the occupational accidents in all the enterprises have been determined.