Çeşitli basidiomycetes izolatları ile klorofenolik bileşiklerin biyolojik yıkımı
Biodegradation of chlorophenolic compounds by various basidiomycetes isolates
  1. Tez No: 237266
  2. Yazar: ÖZGE TABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ksenobiyoteiklerin önemli bir sınıfı olan klorofenollerin, pestisit, herbisit ve odun koruyucu olarak yaygın bir kullanım alanları vardır. Yüksek toksisiteleri, kanser oluşturabilmeleri ve dayanıklılıkları nedeni ile toprak, sediment, yüzey suları ve atık sularda yaygın olarak bulunan önemli kirleticiler olarak bilinirler. Bununla birlikte, bazı mikroorganizmalar klorofenollerin biyolojik yıkımından ve aynı zamanda klor uzaklaştırılmasında sorumludurlar.Bu çalışmada, beş farklı besiyeri kullanılarak lakkaz üretim yetenekleri açısından Polyporus arcularius (T 438), Schizophyllum commune (T 701), Clavariadelphus truncatus (T 192), Pleurotus eryngii (M 102), Ganoderma applanatum (M 105), Trametes versicolor (D 22), Cerrena unicolor (D 30), Schizophyllum commune (D 35), Ganoderma lucidum (D 33) ve Trametes versicolor ATCC (200801)'i içeren bazı basidiyomicetes suşlarından potansiyel lakkaz üreticisi seçilmiştir.Tametes versicolor ATCC (200801)'in lakkaz üretim yeteneği denenen diğer funguslardan tüm besiyerlerinde ve özellikle Modifiye Vogel Ortamında daha yüksek olarak bulunmuştur. Pentaklorofenol ve 2,6 diklorofenolden klor uzaklaştırılması işleminde inkübasyon süresi, pH, başlangıç substrat konsantrasyonu ve enzim miktarı parametreleri incelenmiştir. Belirlenen optimum koşullarda oksijen tüketimi ile klor uzaklaştırılması arasındaki korelasyon araştırılmıştır.Optimum deklorinasyon koşulları pentaklorofenol için 5 dakika inkübasyon süresi, pH 5.0, başlangıç substrat konsantrasyonu 200 µM ve enzim miktarı 4 ml; 2,6 diklorofenol için 2 dakika inkübasyon süresi, pH 5.0, başlangıç substrat konsantrasyonu 600 µM ve enzim miktarı 4 ml olarak belirlenmiştir.Trametes versicolor ATCC (200801)' den elde edilen lakkaz enziminin pentaklorofenol ve 2,6 diklorofenol'den klor uzaklaştırılmasında etkin olarak kullanulabileceğini düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chlorophenols are an important class of xenobiotics that have been extensively used in the production of pesticides, herbicides and wood preservatives. They are therefore commonly found in soil, sediments, surface water and waste water and are known as priority environmental pollutants because of their high toxicity, carcinogenicity and persistence. However, some microorganisms are responsible for the degradation and also dechlorination of chlorophenolics.In this study, was the selection of the potent strain from the point of view laccase production in some basidiomycetes strains including Polyporus arcularius (T 438), Schizophyllum commune (T 701), Clavariadelphus truncatus (T 192), Pleurotus eryngii (M 102), Ganoderma applanatum (M 105), Trametes versicolor (D 22), Cerrena unicolor (D 30), Schizophyllum commune (D 35), Ganoderma lucidum (D 33) and Trametes versicolor ATCC (200801) by using five different media.The laccase production activity of Trametes versicolor ATCC (200801) was found to be more than that of the other fungi examined with all media especially Modified Vogel Medium. The parameter including incubation period, pH, initial substrate concentration and amount of enzyme were tested for dechlorination process for penthachlorophenol and 2,6 dichlorophenol. It was investigated that, correlation with oxygen consumption and dechlorination processes under the determined optimum conditions.The optimum dechlorination was obtained after 5 min of incubation period, pH 5.0, 200 µM initial substrate concentration and 4 ml amount of enzyme for penthachlorophenol, and 2 min of incubation period, pH 5.0, 600 µM initial substurate concentration and 1ml amount of enzyme for 2,6 dichlorophenol.We propose that according to its ability to dechlorination of penthachlorophenol and 2,6 dichlorophenol, laccase from Trametes versicolor ATCC (200801) might be effective in the dechlorination process.