An integrated approach to vehicle routing and multi-dimensional packing problems
Araç rotalama ve çok boyutlu yükleme problemlerine entegre bir yaklaşım
  1. Tez No: 842293
  2. Yazar: MUSTAFA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA AYŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tezde, Üç Boyutlu Yükleme Kapasiteli Araç Rotalama Problemleri (3L-CVRP) olarak adlandırılan gerçek hayatta sıklıkla karşılaşılan kombinatoryal optimizasyon problemlerine ilişkin bir dizi algoritma öneriyoruz. 3L-CVRP, iyi bilinen iki optimizasyon problemini, Araç Rotalama Problemi (VRP) ve Konteyner Yükleme Problemini (CLP) birleştiren entegre bir rotalama problemidir. Bu problem iki ana yaklaşımla çözülür: Kısıtlama Programlaması (CP) ve yeni bir elitizm tabanlı Evrimsel Algoritma (EA). CP'ye dayanan çözüm yaklaşımında, her değişkenin alabileceği değer kümesini azaltmak için kısıtlamalar kullanılarak en iyi çözüme ulaşılmaya çalışılır. Bildiğimiz kadarıyla, bu problemin çözümünde optimal çözümlere ulaşmak için farklı arama stratejileri aracılığıyla ilk kez CP yaklaşımı uygulanıyor. İkinci yaklaşım, EA'nın bir alt dalı olan Evrim Stratejileri olarak bilinen bir sezgisel yaklaşımdır. Ayrıca, EA'ların operasyonel bir özelliği olarak elitizm, popülasyondaki en iyi bireylerin özelliklerini bir sonraki nesle aktarmalarını sağlayarak genetik sürüklenmeyi azaltmanın bir yolunu sunar. Böylece, daha iyi sonuçlara kısa sürede ulaşılması sağlanır. Çözüm yaklaşımlarına ilave olarak, 3L-CVRP'nin klasik versiyonunu, teslim alma ve dağıtım problem olarak genelleştirilmiş ve daha fazla yükleme kısıtlamasını göz önünde bulundurarak çözülmüştür. Önerilen tüm yöntemler, bilgisayar ortamında kodlanarak deneysel olarak test edildi. Bu testler, literatürde bu amaçla sunulan kapsamlı bir dizi kıyaslama örneği kullanılarak gerçekleştirildi. Ayrıca, önerilen modellerin kalitesini daha detaylı değerlendirebilmek için büyük boyutlu ve küçük boyutlu kıyaslama örnekleri oluşturulmuştur. Elde edilen tüm sonuçlar önerilen çözüm yöntemlerinin etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in the context of the transportation of goods, we propose a set of algorithms regarding real combinatorial optimization problems called The Three-Dimensional Loading Capacitated Vehicle Routing Problems (3L-CVRP). The 3L-CVRP is an integrated routing problem combining two well-known optimization problems, Vehicle Routing Problem (VRP) and Container Loading Problem (CLP). This problem is solved by two main approaches: Constraint Programming (CP) and a new elitism-based Evolutionary Algorithm (EA). The former approach employs constraints for reducing the set of values each variable can assume, and we present a first CP strategy for this problem via varied constructive techniques aiming for optimal solutions. The latter method involves an Evolution Strategy heuristic, which is a subfield of EA. Elitism serves as an operational feature of Evolutionary Algorithms (EAs) that effectively reduces genetic drift. It works by allowing the most competent individuals in the population to pass on their traits to the following generation. Additionally, we enhance the traditional 3L-CVRP version by incorporating additional loading constraints to tackle pickup and delivery problems. All proposed methods underwent implementation and experimental testing. To ensure precision and clarity, a comprehensive suite of computational tests was executed using numerous benchmark instances. When required, both large and small benchmark instances were adapted to evaluate model quality. All the results obtained have subsequently been presented and discussed.