Endüstriyel atıkların hafif beton özelliklerine etkilerinin bulanık mantık yöntemiyle modellenmesi
Modelling the effects of industrial wastes on properties of lightweight concrete by fuzzy logic method
  1. Tez No: 237285
  2. Yazar: AHMET BEYCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN BAŞYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde endüstriyel yönden büyük gelişmeler kaydedilmektedir. Endüstriyel gelişime paralel olarak meydana gelen endüstriyel atıkların azaltılması, mevcut atıkların potansiyel bir hammadde kaynağı olarak değerlendirilmesi, kullanılmış hammaddelerin yeniden kullanılması gibi atık yönetimi konuları giderek önem kazanmaya başlamıştır. İnşaat endüstrisinde de, ekonomik ve çevresel etkenlerden dolayı, geleneksel malzeme yerine atık malzemelerin kısmen ya da tamamen kullanımı artış göstermektedir. İnşaat sektörünün en önemli malzemelerinden birisi ise betondur. Endüstriyel atık yönetimi konusu beton teknolojisi açısından değerlendirilecek olursa ilk akla gelecek konulardan birisi de puzolanik katkılar olacaktır. Beton teknolojisinde kullanılan puzolanik malzemelerin başında uçucu kül ve silis dumanı gelmektedir.Bilimsel ve teknolojik yönden çok önemli gelişmelerin kaydedilmesi beton teknolojisi araştırmacılarını da yeni açılımlara yönlendirmiştir. Bilimsel gelişmelerin başında ise yapay zekâ teknolojileri gelmektedir. Yapay zeka yöntemleri birçok alanda kullanılmaya başlamış ve önemli başarılar elde edilmiştir.Bu tez çalışması kapsamında, pomza agregası ile üretilen ve su/bağlayıcı oranı sabit tutulan (0.50) hafif betonlarda % 0-% 5-% 10-% 15 ve % 20 oranında uçucu kül ve uçucu külün her bir ikame miktarında % 0-% 5-% 10-% 15 ve % 20 oranında silis dumanının birbiri ile oluşturabileceği bütün eşleşmeler çimentoya ikame edilmiş ve 25 farklı seri beton üretilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlarla betonların fiziksel ve mekanik özellikleri değerlendirilmiş ve ayrıca betonların basınç dayanımlarının tahmini için bir bulanık mantık modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen bulanık mantık modelinin tahmin yeteneği bütün beton serileri için deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve deney sonuçları ile uyum içerisinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been development in the industrial fields. Thus with development, industrial waste management policy such as recycle of wastes, using waste as new raw materials etc. becomes very important. In the civil engineering field, the use of waste materials partically or totally, instead of conventional materials has increased due to the economical and environmental reason. In this field concrete is one of the most important material. In the industrial waste management policy , puzzolanic addditive is the one of the first materials in the terms of concrete technology. Fly ash and silica fume are the main puzzolanic materials used in concrete technology.With the development of science and technology direct researchers to new ideas in concrete technology. Thus fuzzy logic method becomes important method to be used in different fields.In this study 25 different types concrete has been produced. Pumice used as an aggregate with constant w/c ratio of 0.5 and % 0, % 5 % 10, % 15, % 20 fly ash and each fly ash ratio has % 0, % 5 % 10, % 15, % 20 silica fume was added replace of cement . the physical and mechanical properties of concrete has been investigated. With these experimental results a fuzzy logic model has been developed to estimate compressive strength of concretes. The predicted results from the model has been found in good agreement with the experimental results.