Singüler adi diferansiyel denklemler için sınır değer problemleri
Boundary vaule problems for sıngular ordinary differential equations
  1. Tez No: 237292
  2. Yazar: PAKİZE NEVAL ZEYNELGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLENDER PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde konunun tarihsel gelişimi verilmiştir.İkinci bölümde bazı temel kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde Laplace denkleminin silindirik koordinatlardaki ifadesinden yararlanarak Bessel denklemi elde edilmiştir. Bessel denkleminin çözümleri olan Bessel fonksiyonları ve onların özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Bessel denklemine dönüşebilen denklemler incelenmiş ve son olarak da Bessel fourier açılımı verilmiştir.Dördüncü bölümde Bessel karesi denklemi incelenmiştir. Dördüncü mertebeden diferansiyel denklem için Hamilton sistem formülü ve regüler sınır koşulları incelenmiştir. Son olarak da lim-4 durumunun genel teorisi verilerek, Bessel karesi denklemi çözülmüş ve Bessel karesi denklemi için lim-4 durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.In the first chapter, the historical progress of the subject is considered.In the second chapter, some essential definitios is given.In the third chapters, Bessel equation is obtained through the cylindrical coordinates of Laplace equation. In addition, Bessel functions which are the solutions of Bessel equation and their proporties are studied. At the end Fourier-Bessel expansions are obtained.In the fourth chapter, Bessel-squared equation is obtained. Hamiltonian system formulation and regular boundary condiations are studied for fourth order differential equation. At the end we obtain independent soluations of the Bessel-squared equation and wish to apply the teory to the Bessel-sqared operator that lim-4 case