Serbest elektron lazeri parametrelerinin belirlenmesi
Determination of free electron laser parameters
- Tez No: 237291
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZKORUCUKLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Serbest Elektron Lazeri veya SEL, rölativistik hızlarda hareket eden serbest elektronları kullanarak koherent bir elektromagnetik radyasyonunun elde edildiği bir sistemdir. Rölativistik hızlarda serbest olarak hareket eden elektronlar, değişken bir magnetik alana sahip olan salındırıcı içerisinden geçerken bu alandan dolayı hareket yönlerine dik bir hız kazanırlar. Hızın bu dik bileşeni elektronların radyasyon alanıyla etkileşmesini sağlar. Böylece iki alan arasında bir enerji değişimi olur.Bu çalışmada Serbest Elektron Lazerinin fiziği, kaynak özetlerinin anlatıldığı bölümden sonra verilmiştir. Takip eden bölümde Serbest Elektron Lazerini oluşturan parçalar hakkında daha detaylı bilgiler verilmiştir. Son olarakda, Türk Hızlandırıcı Merkezi bünyesinde kurulması planlanan Kızıl Ötesi Serbest Elektron Lazeri için teknik tasarım parametreleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Free Electron Laser, or FEL, is a system for producing coherent elektromagnetic radiation using a relativistic electron beam as lasing medium. When the relativistic electrons passing the alternating magnetic field of the undulator, the undulator field generate an electron velocity component transverse to the direction on the propagation. The transverse velocity couples the electron beam to the electric field component of the radiation field, thus producing an energy exchange between them.In this thesis, physics of the Free Electron Laser is given after an introduction to its applications. In the following chapter more detailed parts of the free electron lasers were introduce and some main parameters defined. At the end, techinical design parameters for the Infrared Free Electron Laser for Turkish Accelerator Center are given in detail.