Gibberellik asit ve 24-epibrassinolid'in tuz stresi koşullarında çimlendirilen arpa (Hordeum vulgare) tohumlarında total dna ve protein içeriğine etkilerinin tespiti
Detection of the effects of gibberellic acid and 24-epibrassinolide on total dna and protein content of barley (Hordeum vulgare) seeds germinating under salinity stress
- Tez No: 237295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİLİZ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tuz stresi, birçok bitkinin fizyolojik gelişimini engeller. Ancak çeşitli bitki büyüme düzenleyicilerinin kullanımı bitkilerde tuz stresini hafifletebilmektedir.Bu çalışmada, Gibberellik asit (GA3) ve 24-epibrassinolid (EBR) muamelesinin tuz (NaCI) stresi altında çimlendirilen arpa tohumlarında (Hordeum vulgare L.) çimlenmeye, fide uzunluğuna, fidelerde taze ağırlığa ve fidelerin total DNA ve protein miktarlarına olan etkileri araştırılmıştır. Uygulanan deney koşullarında, GA3 ve EBR kullanımı arpa tohumlarında tuz stresinden kaynaklanan olumsuz etkileri azaltabilmiş ve fidelerin total DNA ve protein içeriği kontrol fidelerinin total DNA ve protein seviyelerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity stress inhibits the physiological development in most plants. However the use of various plant growth regulators can reduce salinity stress in plants.In this study, the effects of Gibberellic acid (GA3) and 24-epibrassinolid (EBR) on germination, seedling length, seedling fresh weight and seedling total DNA and protein amounts were investigated in barley (Hordeum vulgare) seeds grown under salinity stress. In the experimental conditions applied, the use of GA3 ve EBR reduced the negative effects of salinity stress on barley seeds and the total DNA and protein contents of seedlings reached to the total DNA and protein levels of control seedlings.