Isparta ili kasnak meşesi (Quercus vulcanica Boiss. and Heldr. Ex Kotschy) ormanı tabiatı koruma alanı Sphecidae, Crabronidae, Ampulicidae (Hymenoptera) faunaları üzerine bir araştırma
M. sc. thesis an investigation on Sphecidae, Ampulicae, Crabronidae (Hymenoptera) fauna in kasnak oak (Quercus vulcanica Boiss. and Heldr. Ex Kotschy) forest nature protect area, Isparta
  1. Tez No: 237297
  2. Yazar: ALİME BAYINDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FARUK GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı'nın Ampulicidae, Crabronidae, Sphecidae (Hymenoptera) faunal türleri saptamak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Nisan 2007? Kasım 2007 ve Nisan 2008? Ekim 2008 ayları arasında yapılan bu araştırmada yüksekliğe bağlı olarak atrap ve Malaise tuzağı ile 3 istasyondan 165 örnek toplanmış ve 9 altfamilyaya ait 56 tür saptanmıştır. Türlerin dağılımı; Ampulicinae'den 1, Ammophilinae'den 4, Sceliphrinae'den 2, Sphecinae'den 6, Astatinae'den 3, Bembicinae'den 2, Crabronidae'den 22, Pemphredoninae'den 14, Philanthinae'den 2 tür şeklindedir.2007 yılında Ammophila sabulosa sabulosa (Linnaeus, 1758) ve Tachysphex pompiliformis (Panzer, 1805) bölgede saptanan en yaygın türlerdir. Dolichurus bicolor Lepeletier de Saint-Fargeau, 1845 Asya Kıtası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the species of fauna Ampulicidae, Crabronidae, Sphecidae (Hymenoptera) in Kasnak Oak Natural Protect Area. 165 specimens were collected at three stations with atrap and Malaise trap according to altitude between April 2007 ? November 2007 and April 2008 ? October 2008. As a result of this investigation, a total of 56 species belonging to 9 subfamilies have been recorded in the research area; 1 species from Ampulicinae, 4 species from Ammophilinae, 2 species from Sceliphrinae, 6 species from Sphecinae, 3 species from Astatinae, 2 species from Bembicinae, 22 species from Crabroninae, 14 species from Pemphredoninae, 2 species from Philanthinae.In 2007, Ammophila sabulosa sabulosa (Linnaeus, 1758) and Tachysphex pompiliformis (Panzer, 1805) were the most common species` in the in Kasnak Oak Natural Protect Area Dolichurus bicolor Lepeletier de Saint-Fargeau, this species find as a new record for Asia continental.