Isparta bölgesinde neonatal buzağılarda ishale neden olan bazı enfeksiyöz etkenlerin prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of some infectious agents causing diarrhea in neonatal calves in Isparta region
  1. Tez No: 892768
  2. Yazar: MEHMET HAKKI ONSEKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu tez çalışması hayvancılık sektöründeki kayıpların en önemli sebeplerinden olan neonatal buzağı ishallerinin etiyolojik faktörlerinin Isparta İli ve çevresi için ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yaşları 1 ile 30 gün arasında değişen Isparta İli ve çevresinde halk elinde bulunan 30 adedi neonatal ishal geliştirmiş ve 10 adedi klinik olarak sağlıklı toplam 40 baş buzağı üzerinde yürütülmüştür. Hayvanların tümünde klinik muayeneler yapılmış, Single Radial Immunodiffusion Testleri kullanılarak alınan taze dışkı örneklerinde Cryptosporidium spp., Escherichia coli, Rotavirüs ve Coronavirüs ile Giardia türlerinin varlıkları araştırılmıştır. Yaptığımız immünolojik ölçümler sonucunda ishalli buzağıların %16'sında rotavirüs, %22.25'inde coronavirüs, %19.5'inde cryptosporidium türleri, %18.75'inde Escherichia coli, %5.25'inde Giardia türleri, %32'sinde çoklu etken ve %36.25'inde ise diğer sebeplerin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to reveal the etiological factors of neonatal calf diarrhea, which is one of the most important causes of losses in the livestock sector, for Isparta Province and its surroundings. For this purpose, a total of 40 calves, aged between 1 and 30 days, 30 of which developed neonatal diarrhea and 10 of which were clinically healthy, were found in the hands of the public in Isparta Province and its surroundings. Clinical examinations were performed on all animals, and the presence of Cryptosporidium spp., Escherichia coli Rotavirus and Coronavirus and Giardia species were investigated in fresh fecal samples taken using Single Radial Immunodiffusion Tests. As a result of our immunological measurements, 16% of the calves with diarrhea had rotavirus, 22.25% had coronavirus, 19.5% had cryptosporidium species, 18.75% had Escherichia coli, 5.25% had Giardia species, 32% had multiple factors, and 36.25% had other causes.