Isparta şehir merkezi için bölgesel sismik tehlikenin olasılıksal tahmini ve alüvyon zemininin eşdeğer doğrusal/ doğrusal olmayan bir boyutlu sonlu elemanlar modeli ile sismik tepki analizi
Probability estimation of regional seismic hazard for Isparta city center and analysis of the alluvion soil with an equivalent linear/nonlinear dimensional finite element model
- Tez No: 775476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞAFAK ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma kapsamında Isparta ili için deterministik ve olasılıksal sismik tehlike analizleri yapılmıştır. Bu analiz kapsamında Isparta ili merkezi referans noktası kabul edilerek çizilen 200 kilometre yarıçaplı dairesel alan içerisinde bulunan 208 adet sismik kaynak tespit edilmiştir. Bu sismik kaynakların fay uzunluklarına bağlı olarak oluşturabilecekleri magnitüd değerleri tespit edilmiştir. Bu magnitüd değerlerinin hesaplanması sonrası farklı çalışmalar sonucunda elde edilen çok sayıda azalım ilişkileri bağıntılarından yararlanılarak Isparta ili anakaya pik ivme değerleri elde edilmiştir. Elde edilen bu ivme verileri ışığında Isparta ili için olasılıksal sismik tehlike analizi yapılarak belirli ivme değerlerini 50 ve 475 yıl periyodları içerisinde aşılma olasılıkları hesaplanmıştır. Çalışmanın devamında bir doğrultulu doğrusal, eş değer doğrusal ve doğrusal olmayan zemin tepki analizi yapabilen DEEPSOIL adlı analiz programı tanıtılmış ve programın kullanımı için gereken tüm bilgiler tanıtım kapsamında ele alınarak açıklanmıştır. Son olarak Isparta ili sismolojik yapısı incelenmiş olup zemine ait özellikler ve parametreler tespit edilerek DEEPSOIL programı aracılığıyla Isparta ili için zemin büyütme, zemin pik ivme değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, deterministic and probabilistic seismic hazard analyzes were made for the province of Isparta. Within the scope of this analysis, 208 seismic sources were identified in the circular area with a radius of 200 kilometers, which was drawn by accepting the Isparta city center as the reference point. The magnitude values that these seismic sources can create depending on the fault lengths have been determined. After the calculation of these magnitude values, the peak acceleration values of the bedrock in Isparta province were obtained by using the many attenuation relations relations obtained as a result of different studies. In the light of these acceleration data obtained, probabilistic seismic hazard analysis for Isparta province was made and the probability of exceeding certain acceleration values within 50, 475 year periods was calculated. In the continuation of the study, the analysis program named DEEPSOIL, which can perform linear, equivalent linear and non-linear ground response analysis in one direction, was introduced and all the information required for the use of the program was discussed within the scope of the introduction. Finally, the seismological structure of Isparta province has been examined, soil properties and parameters have been determined and soil amplification and ground peak acceleration values for Isparta province have been obtained through the DEEPSOIL program.