Karacabey Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen siyah-alaca sığırların çeşitli faktörlerin süt ve döl verim özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 23732
  2. Yazar: SELMA BAŞKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZ KARACABEY TARIM İŞLETMESİNDE YETİŞTİRİLEN SIYAH-ALACA SIĞIRLARDA ÇEŞİTLİ FAKTÖRLERİN SüT VE DÖL VERİM ÖZELLİKLERİNE ETKİLERİ Bu araştırma, Karacabey Tarım İsletmesi'nde yetiştirilen Amerika ve Hollanda kökenli Siyah-Alaca'larda çeşitli faktörlerin süt ve döl verimlerine etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. çalışma sonunda elde edilen değerler, yılların ve genotipin sözkonusu verim özellikleri Üzerinde önemli derecede etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca seleksiyon çalışmalarında bu etkilerin gözönünde bulundurulması, sürü yönetimi ve isletmedeki çevre koşulları bakımından da bir standartlaşmaya gidilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF VARIOUS FACTORS ON REPRODUCTION AND MILK YIELD CHARACTERISTICS OF BLACK AND WHITE CATTLE BRED AT KARACABEY STATE FARM The aim of the research was to investigated reproduction and milk yield characteristics effects of the various factors of American and Netherland originated Black and White Cattle bred at Karacabey state Farm. According to the results, years and genotype are significantly effected the yield characteristics. In addition, effects of years and genotype has to be kept in view at selection studies. Standardization has to be developed from the points of herd management and environmental conditions.