Yeni yerleşim alanlarında altyapı (ulaşım ağı) planlamasına ilişkin araştırma
- Tez No: 23733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
I - ÖZET ülkemizde hızlı nüfus artışı yeni yerleşim alanlarını gerektirirken var olan yerleşim alanlarındaki altyapı ve ula şım sorunlarımda arttırmaktadır. Altyapı tesis ve donatıları ile ulaşım ağı planlaması yerleşim alanı planlamasının en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Yaptığımız bu araştırmada sözü edilen konulara yer verilerek tasarım ve planlamalarına ilişkin ölçütler üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde planlama, fiziksel planlama, bölge plan lama kavramları açıklanmıştır. Bazı ülkelerdeki kırsal planla ma örnekleri verilerek, yerleşim alanı planlaması incelen miştir. ikinci bölümde ekonomik, sosyal, teknik altyapı tesis ve donatıları açıklanmıştır. Teknik altyapı tesisleri planlaması ve yerleşme düzeni hakkında bilgi veri lmiştir. üçüncü bölümde ulaşım agı planlaması ve ulaşım agı tip leri incelenmiş, ulaşım agı planlamasında kullanılan yol form ları sunulmuştur. Dördüncü bölümde seçtiğimiz bazı ülkelerde ve Türkiye' deki ulaşım agı planlamaları değişik yönlerden ele alınarak incelenmiştir. Beşinci bölümde araştırmaya ilişkin sonuçlar değerlen dirilmiş ve öneriler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
- II SUMMARY The rapid rate of population increase requires new settlement areas in Turkey, The problems of infrastructure and transportation of present settlement areas increased as well. The infrastructure establ isment ' and necessary equipments and transportation network planning are the matter parts of seftlement area planning. In this study the basic criteria involving dsign and planning with respect to above mentioned subjects matters are examined detailly. In the first part, physical planning and regional planning concepts are explained. In various countries different rural planning models are examined. In the second part useful informations on social, economic and technical infrastructure establ isment and equipments are given. In the third part typical models of transportation network planning and transportation network are examined and the road forms used for transportation network planning are presented. In the fourth part, different aspects of Turkey's transportation network planning are studied as well as some chosen countries, In the five part, research results are evaluated and important suggestions are presented.