Arazi yönetimi
Land administration
  1. Tez No: 237333
  2. Yazar: ESRA ESİNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Toprak, insan faaliyetlerinin temel noktası olduğundan, hem bireysel hem de toplumsal hayatta önemli bir yere sahiptir. Ancak bu önemli varlığın bir sonu vardır. Bu nedenle toprağın sürdürülebilir bir biçimde yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Toplumlar toprağın anlamını farklı tanımlarla ifade etmesi nedeniyle bütün ülkelerde toprağa bakış açısında farklılıklar görülür.Günümüzde ekonomik ve sosyal gelişmelere yön veren küreselleşme süreci sürdürülebilir kalkınma ve yaşanan teknolojik gelişmeler, toprağın kullanım planlamasını, kaydını ve dolaşımını önemli hale getirmiştir.Doğal kaynaklardan en yüksek verimlilikte yararlanmak, hem kırsal hem de kentsel alanlarda, ekonomik ve toplumsal alanlarda sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak; yani ülke kaynaklarının verimli kullanımı için politikaların hazırlanmasında ihtiyaç duyulan verileri üretebilmek amacıyla `Arazi Yönetim' ve `Arazi Yönetim Sistemleri' kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Land is the main place for human activities; it has vital importance in individuals and societies life. On the other hand, this important entity is also limited in a sense. Therefore it has to be managed in a sustainable manner. Communities of soil means different descriptions expressed because in all countries on the ground perspective, the differences can be seen.Nowadays land, land use planning, registration and circulation become important by reason of globalization, sustainable development and technological developments.In the high productivity of natural resources to benefit both rural and urban areas, economic and social areas to ensure sustainable development; efficient use of resources for the countries in the preparation of policies needed to generate the data, 'Land administration' and 'Land administration System' is used.