Toplu konut uygulamalarındaki fiziksel mekan özelliklerinin irdelenmesi ?Konya örneği?
Analysis physhical specifications in the mass housing applications ?The case of Konya?
- Tez No: 237360
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez çalışması ile; Konya Kentinde T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ)tarafından üretilmiş olan toplu konut uygulamalarını, toplu konut planlama ilkeleri veTOKİ planlama ilkeleri kapsamında değerlendirerek bu ilkeler doğrultusunda toplu konutalanlarında bulunan sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda;alan çalışmasında, Konya Kentinde TOKİ tarafından üretilmiş olan, Selçuk ÜniversitesiToplu Konut Alanı, Selçuklu Toplu Konut Alanı ve Meram 1. Etap Toplu KonutAlanı seçilmiştir. Seçilen toplu konut uygulamalarında yapılan değerlendirmelersonucunda elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmıştır:?İrdelenen 3 toplu konut alanı da; kent merkezine uzak mesafededir. SelçukÜniversitesi ve Selçuklu Toplu Konut Alanına toplu taşıma araçları ile kolaylıklaulaşılırken, Meram 1.Etap Toplu konut alanının, toplu taşıma duraklarına uzak mesafedekonumlanması nedeniyle ulaşım açısından olumsuzdur. Seçilen toplu konutuygulamalarında; konutların arsaya yerleştirilmesinde arsanın fiziksel verilerinin(hakim rüzgar yönü, yönlendirme..) dikkate alınmadan yerleştirildiği tespit edilmiştir.?İrdelenen toplu konut alanlarında her yaş grubuna yönelik sosyal alanlarınbulunmadığı tespit edilmiştir. İrdelenen 3 toplu konut alanında da yönetmeliklere göreyeterli sayıda otopark ve kişi başına yeterli yeşil alan bulunmasına rağmen, otoparklarınbüyük parçalar halinde düzenlenmesi ve yeşil alanlara gereken bakımın yapılmamasıgörsel açıdan olumsuzdur. Toplu konut alanlarında araç yollarının etraflarına kaldırımlaryapılarak, yaya-oto ayrımı yapılması yayaların güvenli hareketi için olumludur.?Toplu konut alanlarında bulunan plan tiplerinin (Selçuklu toplu konut alanındabulunan DK tipi konutu hariç) birbirine çok benzer olduğu tespit edilmiştir. Konuttiplerinin iç mekanlarının birbirlerine göre olan ilişkileri olumludur. İç mekanlarınm2leri yönetmeliklere göre yeterli olup, BK ve B2 tipi konutunun mutfakları küçüktür.Konut tiplerinin bir katta simetrik 4 daire içermesi nedeni ile (DK tipi hariç) konut içimekanların yönlendirilmesinin değişken olduğu tespit edilmiştir. İrdelenen toplu konutalanlarında engelli kişilere yönelik tedbirler alınmamıştır.Anahtar kelimeler : Konut, Kentleşme, Toplu Konut, Toki, Fiziksel Mekan.
Özet (Çeviri)
Aims of this research are to evaluate mass housing applications which build byT.C.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi in Konya city direction mass housing plannigprinciple and Toki plannig principle and this basis direction to determine a problemon mass housing applications. For this reason, in execution part of this researchSelçuk University mass housing application, Selçuklu mass housing application,Meram first part mass housing application are selected. After evaluation on masshousing applications exucution general results have been summarized as like this;?All of mass housing areas are also researched, city center is long distance.Selçuk University and Selçuklu mass housing area is easily reached by publictransport, Meram 1. part mass housing area, distance to public transport stops due tothe position in terms of transport is negative. The selected mass housing applications;physical enviromental datas (the dominant wind direction, routing ..) of the land hasnot been considered carefully in the planning.? It has been determined that there aren?t social areas for each age group inthe studied mass housing applications areas. There are enough adequate parking andgreen space per person according to regulations in three mass housing areas that theanalysed, even though large parts of the parking arrangement and the need for greenspace is the maintenance of the visual angle is negative. In mass housingapplications made walkway around the roads, the seperate of pedestrian-vehicle ispositive for the safe movement.?The type of plan in the areas of mass housing (excluding DK type in Selçuklumass housing applications) has been found to be very similar to each other. Housingtypes of indoor and positive relations with each other is based. Interior space isadequate according to the regulations of areas, BK and B2-type housing kitchen?s issmall. Direction of houses places were found to be variable because of thesymmetrical four plan type in a floor apartment. Precautions for people withdisabilities have not been considered in the mass housing applications.Keywords : Housing, Urbanization, Mass Housing, TOKİ, physchical place.