Hidrojen atomunun enerji düzeylerinin belirlenmesi ve pertürbasyon uygulaması
Determination of the energy levels of hydrogen atoms and application of perturbation theory
  1. Tez No: 237367
  2. Yazar: BELMA KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA OĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Schrödinger denklemi ve bu denklemin Hidrojen ve benzeri atomlara uygulanması çalışıldı. Bunu yaparken, Hidrojen atomundaki enerji kaymalarını hesaplamak için Schrödinger dalga denkleminin küresel koordinatlardaki çözümü bulundu. Daha sonra pertürbasyon teorisi ve bunun kuantum mekaniğindeki uygulamaları araştırıldı. Dejenere ve dejenere olmayan durumlar için enerji kaymalarının hesaplanması için pertürbasyon teorisi kullanıldı ve daha sonra radyal olasılık yoğunluğu dağılımları belirlendi. Zamandan bağımsız pertürbasyon teorisi kullanılarak, sonsuz potansiyel kuyusunun enerji kaymaları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
We have studied Schrödinger equation and applied the theory to Hydrogen like atoms. In doing so, we have used spherical coordinates then obtained the solution of Schrödinger equation to determine the energy levels of Hydrogen atom. Later on, we discussed the perturbation theory and its applications in quantum theory. To calculate the energy shifts for degenerate and nondegenerate states we made use of perturbation theory, and then radial probability density distributions are determined. By using time independent perturbation theory, we determined the energy shifts for infinite quantum potential well.