Bazı porfirin türevlerin elektrokimyasal davranışları ve yüzey absorbsiyonlarının incelenmesi
The investigation of electrochemical behavior and surface adsorption os some porphyrin derivatives
- Tez No: 237381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, bazı porfirin türevlerinin elektrokimyasal davranışları susuz ortamda Camsı Karbon elektrot (GC) yüzeyinde Dönüşümlü Voltametri (CV) tekniği ile incelenmiştir. Çalışmanın susuz ortamda gerçekleştirilmesinden dolayı çalışma ortamı olarak 0.1 M tetrabütilamonyum tetrafloraborat (TBATFB) içeren asetonitril (ACN) çözeltisi tercih edilmiştir. Yüzey modifikasyon deneyleri 0/+2,0 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında, 30 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yüzeylerin CV tekniği ile redoks problar varlığında elektrokimyasal olarak, temas açısı ölçüm tekniği ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi tekniği ile spektroskopik olarak yüzey karakterizasyonları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical behaviors of some porphyrin derivates were investigated on the Glassy Carbon (GC) electrode surface in non?aqueous media with cyclic voltammetry (CV). As a result of having non?aqueous media, acetonitril (ACN) solution that included tetrabutylammonium tetrafluoroborat (TBATFB), as 0.1 M, was chosen. Surface modification experiments were realized in -0/+2,0 V potential range at 100 mV/s as 30 cycle. Electrochemical characterization was made in the presence of redox probes with cyclic voltammetry and spectroscopic characterization was realized with electrochemical impedance spectroscopy and contact angle measurement technique.