Kobalt ilave edilen ve edilmeyen rasyonların yumurtlayan japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix Japonica) performans özelliklerine etkileri
The effects of rations with or without cobalt addition on performance traits of laying Japanese quails
- Tez No: 237382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SEFA PARLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu deneme; kobalt ilave edilen veya edilmeyen rasyonların Japon bıldırcınlarının performans özelliklerine etkilerini belirleyebilmek için yürütülmüştür. Kırkiki günlük yaşta 108 adet dişi Japon bıldırcınının kullanıldığı denemede, hayvanlar eksojen kobalt içeren veya içermeyen rasyonlarla 5 hafta süreyle yemlenmişlerdir. Her bir muamele grubu dokuz tekerrürlü olup her tekerrürde 6 bıldırcın bulunmaktadır (2 muamele grubu X 9 tekerrür X 6 bıldırcın = 108 bıldırcın). Deneme, tesadüf parselleri deneme planına göre düzenlenmiş olup, deneme süresince ?16 saat ışık + 8 saat karanlık? aydınlatma programı uygulanmıştır. Grup yemlemesi uygulanan hayvanlara deneme süresince yem ve su serbest olarak sağlanmıştır. Deneme süresince performans kriterleri haftalık olarak belirlenmiştir. Deneme sonunda her bir gruptan tesadüfi olarak seçilen beşer adet yumurtada kobalt analizleri yapılmıştır. Deneme sonu itibariyle, gruplar arasında yem tüketimi, yem değerlendirme katsayısı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta sayısı ve yumurta kobalt içeriği bakımından önemli bir farklılık gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine the effects of diets with or without cobalt addition on performance traits of laying japanese quails.A 35-day feeding trial involving 108, female-42-day-old Japanese quails was carried out in a completely design by dividing into 2 groups of 9 replicates of 6 quails each. Trial was lasted for 5 weeks. Light regime was 16 hours light + 8 hours dark daily. Performance criteria such as feed consumption, feed conversion ratio, egg production and egg weight were measured for each week. Diet and water were ad-libitum. At the end of the trial, cobalt contents of eggs of the groups have been identified on five eggs for each. Diets with or without cobalt addition did not have any significant effect on performance criteria and cobalt content of egg.