2-aminopridin'in camsı karbon elektrot yüzeyinde temas açısı ölçüm tekniğiyle özelliklerinin incelenmesi
The investigation of properties of 2-amino pyridine on glassy carbon electrode surface with contact angle measurement technique
- Tez No: 237380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, 2-Amino Piridin'in (2AP) Camsı Karbon (GC) Elektrot yüzeyi üzerinde sulu ortamda, dönüşümlü voltametri tekniği (CV) ile elektrokimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiş ve elde edilen yüzeyin (2AP-GC) özellikleri, yalın GC yüzeyinin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Sulu ortam çalışmalarında pH= 7 olan Britton Robinson (BR) tampon çözeltisi kullanılmıştır. Yüzey modifikasyonu, +0,5/+1,9 V potansiyel aralığında, 100 mV/s tarama hızında ve 30 döngülü olarak gerçekleştirilmiştir. Yalın GC ve 2AP-GC yüzeylerinin, redoks problar varlığında CV tekniğiyle elektrokimyasal, elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve temas açısı ölçüm (CAM) tekniğiyle spektroskopik olarak karakterizasyonları yapılmıştır. Elektrokimyasal karakterizasyonda sulu ve susuz ortam redoks problarından faydalanılmış, spektroskopik karakterizasyonda ise EIS tekniği ile yüzeylere ait simülasyonlar yapılıp uygun devreler çizilmiştir. CAM tekniği ile de yüzeylerin hidrofilik/hidrofobik özellikleri, enerjisi ve pH'ı tespit edilmiştir. 2AP-GC'ye ait uygulama alanı bulabilmek amacıyla Cu+2 çözeltisi ile 2AP-GC yüzeyin metal adsorplama özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 2-amino pyridine (2AP) was modified electrochemically on the glassy carbon electrode in aqueous medium by using cyclic voltammetry technique and then the properties of the modified surface (2AP-GC) were compared with properties of bare glassy carbon electrode. In the experiments done in aqueous medium, Britton Robinson buffer solution (pH=7) was used. Surface modification was performed in the potential range of +0.5 /+1.9 V with scan rate of 100 mV/s and 30 cycles. Surface of bare glassy carbon electrode and modified electrode (2AP-GC) were characterized with redox probes by using cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedans spectroscopy (EIS) and contact angle measurement (CAM) techniques. At the electrochemical characterizations, redox probes were used. In the spectroscopic characterizations, simulations which belong to surfaces were made by using EIS technique and also suitable circuits were drawn. By helping contact angle measurement technique, hydrophilic/hydrophobic properties, energies and pH of surfaces were determined. To find a suitable application area of 2AP-GC, metal adsorption properties of Cu2+ and 2AP-GC surfaces were searched.