Peyzaj aydınlatmasının algı üzerine etkilerinin Düzce kenti örneğinde irdelenmesi
Examination of landscape illumination?s effect on perception in the city of Düzce
- Tez No: 237416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kentsel unsurların gündüz olduğu gibi gece de farklı işlevlerde kullanılması ve algılanması açısından aydınlatmanın önemi büyüktür. Günlük yaşamda farklı işlev gören ve dikkat edilmeyen birçok unsurun, hava karardıktan sonra aydınlatmanın etkisiyle dikkat çekmesi ve gece kullanılması kent yaşamını olumlu yönde etkilemektedir.Bu çalışmada kent içerisinde yer alan peyzaj unsurlarından yol, cadde, kaldırım, bina ve çevresi, park ve meydan aydınlatmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen Düzce ili kent merkezinde, belirlenen alanlarda farklı aydınlatma tekniklerinin insanlar üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla seçilen alanlar için en uygun aydınlatma tekniklerinin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illumination has large importance by using and perceiving urban elements in different works at night up to in the morning. Using of lots of elements, which is not paid attention and have different function in daily life, at night and attracting attention after the weather get dark effect city life positively.In this investigation, studies devoted to elements of landscape that take part in the city such as illumination of road, main street, pavement, building and its surroundings, Public Garden and Public Square. In the city center of Düzce selected as a study area, studied to determine the most suitable technics of Illumination for selected area, having a purpose to examine different Illumination technics? effect on the humans in the designated area.