Bahçe aydınlatmasının peyzaj açısından irdelenmesi
The Consideration of outdoor lighting in the aspect of landscape
  1. Tez No: 79221
  2. Yazar: ÖZLEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUNBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Birinci bölümde; bahçe aydınlatmasının başlangıç noktası olan bahçe ve bahçe aydınlatmasının tanımı yapılmış ve aydınlatmanın amacı ve özellikleri ortaya konmuştur. İkinci bölümde; dış mekan aydınlatmasının tarihçesi ve bugün geliştirilen modern görüşler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; bahçe aydınlatmasının teknik özellikleri ve bahçe aydınlatmasında gerekli olan özel gereçlerden söz edilmiştir. Aydınlık, ışıklılık ve algılama; aydınlatma elemanları ve özellikleri olan lamba tanımı, tipleri, özellikleri ve karakteristikleri; bahçe aydınlatmasında kullanılan aydınlatma aygıtları ve bunlarla kullanılan diğer gereçler; bahçe aydınlatma sistemlerinin tesisatında kullanılan devre tipleri, tesisatı ve özellikleri; bahçe aydınlatması için önerilen aydınlık ve ışıklılık düzeyi değerleri; aydınlatmada verimlilik konulan açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; bahçenin estetik ve işlevsel özelliklerini ortaya çıkarmak için uygulanacak aydınlatma biçimleri; düşük ve yüksek voltajlı aydınlatma sistemleri; bahçe aydınlatması için tasarlanan aydınlatma aygıtlarından olan direkli aydınlatma aygıtı, noktasal aydınlatma için tasarlanan spotlar, duvardan ve merdivenden aydınlatma aygıtlarının özellikleri; aydınlatmada renk kullanımı; yapay ışığın bitkiler üzerindeki etkileri; böceklerle mücadele konularına yer verilmiştir. Beşinci bölümde; bahçe aydınlatmasının planlanmasının genel ilkeleri; bahçedeki kullanım alanlarının aydınlatılması için önerilen aydınlatma biçimleri ve aygıtları; parti, eğlence ve diğer özel günlerde geçici olarak düzenlenecek bahçe aydınlatma teknikleri için öneriler açıklanmıştır. Bitkilerin özelliklerine uygun aydınlatma biçimleri önerilmiş, görsel etkileri belirtilmiş ve önerilen aydınlatma biçimlerine uygun bitki türleri verilmiştir. Son bölüm sonuç ve önerilere ayrılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter, the descriptions of the garden and garden lighting, which are the inital points of landscape lighting, have been made and the aim and the characteristics of lighting have been revealed. In the second section, the history of outdoor lighting and the modern ideas that have been put forward nowadays about the matter have been explained. In the third section, the technical features of garden lighting and the special kinds of equipment that are required for garden lighting have been mentioned. The following have been explained in this section; illumination, luminance and perception of lighting, the description of lighting elements such as lamp-its types and characteristics, fixtures which are used in landscape lighting and other devices used in combination with them, the types of circuits used in garden lighting systems - installation and characteristics of them, the values of the levels of luminance and the ways of getting the best use of them. The fourth section is about the types of lighting which - when used - reveal the artistic and functional properties of the garden, low and high voltage lighting systems, the features of the lighting fixtures that have been designed for lighting gardens, post lighting fixtures, spot lamps designed for spotlighting, lamps designed for walls and steps, the use of colours in lighting, the effects of light emitted from lamps onto plants and fighting against harmful insects. The fifth section includes information about the general principles of planning the garden lighting, the types of lighting and lighting devices proposed for the areas that are in use in a garden and the proposals for technics of lighting the garden temporarily for parties, entertainment and on the days of special occasions. Furtermore, in this section advice on types of lighting plants according to their properties and the species of plants that are proposed to be grown, indicating their visual effects under different types of lighting are given. The sixth -and the last- section has been assigned for the conclusion and suggestions.