Peyzaj mimarlığında ışık ve renk olgusunun Samsun kenti örnek alanları kapsamında incelenmesi
Examination of light and color phenomenon in landscape architecture in the scope of sample areas of Samsun
- Tez No: 614101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ATABEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tasarım, çok boyutludur ve pek çok farklı bileşenden meydana gelmektedir. Aynı zamanda tasarım üzerine etki eden pek çok etken vardır. Işık ve renk peyzaj mimarlığı çalışmalarında en önemli tasarım öğelerdendir. Işık ve renk hem fonksiyonel hem de estetik açıdan mekanları güçlendirmekte ve zenginleştirmektedir. İkisi aracılığıyla bir mekana ilişkin güvenlik, duygu, algı, beğeni, talep, fonksiyonellik gibi pek çok olgu da değişmektedir. Çalışma, Samsun kentinde Cumhuriyet Meydanı, Bulvar Alışveriş Merkezi ve Çiftlik Caddeleri örneğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, Samsun kentinin önemli üç alanında tasarımda ışık ve rengin kullanımını değerlendirmektir. Bu amaçla üç alanda yapı kitleleri, donatılar ve plantasyon ışık ve renk açısından incelenmiştir. Ayrıca kent genelinde anket çalışması da gerçekleştirilmiştir. Bu yolla, Samsun kent örneğinde ışık ve renk algısının insanları nasıl etkilediği ve peyzaj mimarlığında ışık ve renk konusunu hem estetik hem de fonksiyonel olarak nasıl değerlendirdikleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Buna paralel olarak kentte var olan donatı elemanları, konut cepheleri ve mevcut ışıklandırma hakkında kent halkının düşünceleri de öğrenilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında halkın talep ve istekleri göz önünde bulundurularak, kentte ışık ve renk kullanımları ile ilgili önerilerde bulunulmuştur. Samsun halkı hem kent için hem de peyzaj tasarımlarında renk kullanımının çevreyle uyumlu olmasını beklemektedir. Aynı zamanda aydınlatmanın kentin bütününde yeterli düzeyde yapılması ve aydınlık bir kent istediğini belirtmiştir. Samsun kentinin renk açısından gri bir şehir olduğu ortaya çıkmıştır. Kent halkı bina cepheleri, donatılar ve bitki renkleri olarak birbiriyle uyumlu ve daha canlı renkler istemektedir.
Özet (Çeviri)
Design is multi-dimensional and consists of many different components. There are also many factors that have an impact on design. In landscape architecture studies, light and color are among the most important design elements. Light and color strengthen and enrich spaces both functionally and aesthetically. Through these two concepts, many phenomena such as safety, emotion, perception, admiration, demand, and functionality related to a space also change. The study was conducted in the sample of Cumhuriyet Square, Bulvar Shopping Center and Çiftlik Streets in Samsun. The purpose of this study is to evaluate the use of light and color in design in three important areas of Samsun. For this purpose, structure masses, accessories and plantation were examined in terms of light and color on three areas. Moreover, a questionnaire study was conducted. In this way, it was tried to be examined how light and color perception affected human and how to use light and color in landscape architecture both aesthetically and functionally in the sample of Samsun province. In parallel with this, the opinions of the public about the reinforcement elements, housing facades and current lighting in the city were also learned. What the public felt about light and color was detected with this questionnaire. By considering the demands and requests of the public, suggestions were offered about the use of light and color in the city. The people living in Samsun expect that the use of color for the city and in landscape designs will be ergonomic. In addition, they state that the lighting needs to be provided at a sufficient level throughout the city and they want a bright city.