Ayçiçeğinde ekim zamanı ve bitki sıklığının verim ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 23742
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. METİN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ö z Bu araştırma, 3 farklı ayçiçeği çeşitinde en uygun ekim zamanı ve bitki sıklığını saptamak amacıyla yapılmıştır. İki yıllık araştırma so nuçlarına göre, ekim zamanındaki gecikme ile tane verimi ve verim kom- ponentleri önemli ölçüde azalmıştır. Nitekim, 15 Mart ve 15 Nisan ekimle ri 15 Mayıs ekimine göre tane verimini sırasıyla % 41 ve % 34 oranla rında artırmıştır. Yağ verimi de 15 Marttan 15 Mayısa kadar geciken ekim zamanı ile önemli derecede azalmıştır. Bitki sıklığı fenolojik karakterleri önemli düzeyde etkilememiş fa kat verim ve verim komponentleri ile kalite özellikleri üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Araştırmada 70 cm sıra arası ve 15 cm sıra üzeri mesafe ile ekilen 9500 bitki/da sıklığından en yüksek tane verimi, yağ oranı ve yağ verimi elde edilmiştir. Sonuç olarak, Bursa bölgesinde en uygun ekim zamanının 15 Mart ve en uygun bitki sıklığının ise 9500 bitki/da (70x15 cm) olduğu sap tanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects of Planting Date and Plant Population on the Yield and Quality in Sunflower. This research was carried out to determine the most suitable plan ting date and plant population in 3 different sunflower varieties in Bur sa region. According to the two-year results, seed yield and yield compo nents significantly decreased by the planting date being delayed. 15 March and 15 April planting dates increased the seed yields about 41 % and 34 %, respectively as compared with 15 May planting date. Oil yield also significantly reduced by the planting dates retarted from 15 March to 15 May. The plant population did not significantly affect the phenological characteristics but their effects on the seed yield, its components and quality characteristics were found as significant. The highest seed yi eld, oil content and oil yield were obtained in 95000 plants/ha seeded with 70 cm row spacing and 15 cm within rows. As a results.it was determined that the most suitable planting da te was 15 March and the plant population 95000 plants/ha (70x15 cm.), respectively in Bursa region.