Gemlik zeytin çeşitinde bilezik alma, seyreltme ve büyümeyi düzenleyici kimyasal maddelerin verim, kalite ve periyodisiteye etkileri üzerine bir araştırma.
A Research on the effects of girdling , thinning and plant growth regulators on yield , quality and alternate bearing in olive cu, Gemlik
- Tez No: 23743
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ERİŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZ GEMLİK ZEYTÎN ÇEŞİDİNDE BİLEZİK ALMA, SEYRELTME VE BÜYÜMEYİ DÜZENLEYİCİ KİMYASAL MADDELERİN VERİM, KALİTE VE PER İYOD i SİTEYE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırmada,“Gemlik”zeytin çeşidinde bilezik alma, NAA ile çiçek seyreltmesi ve GA3 gibi uygulamaların verim, kalite ve periyodisiteye olan etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla, denemelerde parametre olarak sürgünlerdeki somak, somaktaki çiçek ve her somakta tutan meyve sayıları, verim, k i 1 ogramdak i dane (meyve) sayısı, meyve uzunluğunun genişliğine oranı, et/çekirdek oranı ile meyvelerin pH değeri, asit,, yağ ve kül oranları (%) ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, sürgünlerdeki somak, somaktaki meyve tutumu, verim, kilogramdaki dane (meyve) sayısı ve meyvelerin et/çekirdek oranları açısından,“bilezik alma ile birlikte GA3”uygulamaları daha başarılı sonuçlar verirken; bunu "sadece GA3 ve NAA uygulamaları izlemiştir. Somaktaki çiçek sayısı yönünden ise, özellikle NAA ile seyreltme çalışmaları daha etkili sonuçlar sağlamıştır. Bunun yanısıra, genellikle tüm uygulamaların, meyve uzunluğunun genişliğine oranı ile pH değeri, asit, yağ ve kül oranları {%) üzerine önemli etki yapmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON THE EFFECTS OF GIRDLING. THINNING AND PLANT GROWTH REGULATORS ON YIELD, QUALITY AND ALTERNATE BEARING IN OLIVE ev. GEMLİK ABSTRACT : In this research, the effects of applications such as girdling, flower thinning with NAA and GA3 treatments on yield, quality and alternate bearing of“Gemlik”olive cultivar were determined. With this purpose, the number of panicles on shoots, number of flowers per panicle, number of fruit set per panicle, yield, number of fruits per kg, the ratio of fruit length to width, flesh/seed ratio and the pH, acidity, fat, ash ratios of fruits were considered. * As the result of the study, girdling associated with GA3 applications gave more successful results with respect to the number of panicles on the shoots, number of fruit set per panicle, yield, number of fruits per kg, flesh/seed ratio and this was followed by GA3 alone and NAA applications. With regard to the number of flowers per panicle, especially the thinning studies with NAA provided more effective results. Nearby, generally all applications were determined not to affect the ratios of fruit lenght to width and pH, acidity, fat. ash ratios of fruit significantly.