Toplu konutlarda planlama ve tasarım kriterleri ile kullanıcı ilişkilerinin değerlendirilmesi; İstanbul örneği
The assessment of planning and design criteria with user relations in housing estate; Example of Istanbul
  1. Tez No: 237423
  2. Yazar: ELİF TAVUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Konuttan beklenen barınma ihtiyacının karşılanması isteği, zamanlaartmış, çeşitli sosyal ve kültürel alanların, donatıların bulunması beklentisinedönüşmüştür. Konutlar çevre nitelikleri ve sahip oldukları donatılarla birliktedeğerlendirilmektedir.Bu araştırma kapsamında İstanbul kentinde bulunan, orta ve orta üstü gelirdüzeyine sahip Başakşehir toplu konut alanı ve orta ve düşük gelir düzeyine sahipKağıthane Sosyal Konut alanlarından seçilen örnek alanlar planlama ve tasarım kriterleriaçısından irdelenerek, kullanıcı tercihlerinde etkili olan etmenler, memnuniyet derecelerive istekleri saptanmıştır.Seçilen konut alanları; coğrafik, sosyal ve kültürel yönden incelenmiş,literatür taramaları, yerinde yapılan gözlem, çeşitli harita ve hava fotoğraflarıyla,rastgele seçilen kullanıcılara yapılan yarı standart anket yöntemleriyle incelenmiş, alınancevaplar SPSS programında sıklık ve faktör analizleri yapılarak değerlendirilmiş,sorunlar ortaya konularak çözüm önerileri getirilmiştir.Kullanıcı özellikleri ile tercih ve memnuniyetler konusunda daha çokkonut özellikleri üzerinde durulurken dış mekan konusunda kullanıcı özellikleri ileönemli bir ilişki görülmediği saptanmıştır. Planlama ve tasarımda tüm yaş gruplarındakikullanıcılar için işlevsel ve estetik uygulamalar yapılmalı, ortaya çıkabilecek sorunlarakarşı planlama aşamasında uygun çözüm önerileri getirilerek, çekici, teşvik ediciçevreler konutlarla eş zamanlı olarak oluşturulmalıdır. Konut planlama ve tasarımsürecinde Peyzaj Mimarlarına yer verilmesiyle daha yaşanabilir mekânlar oluşturulacak,kullanıcı tercih ve memnuniyetlerinde olumlu gelişmeler olacaktır.
Özet (Çeviri)
The expectation, as the time passes, from the house has appeared to be not onlya need for shelter but the that of finding various social and cultural areas and facilities.Housing areas are evaluated with the environmental features and facility areas theyhave.In this scope of research, factors effective in users' preferences, their degreeof contentment, expectations and desires were attemped to be determined by examiningexemplary areas chosen from Başakşehir Housing Estate which and Kağıthane SocialHousing which areas in İstanbul with respect to the criterias of planning and design.Choosen housing areas were examined with gographical, social and culturalsides, with literature scanning, timely observation, diffrent maps and air photographs, andwith the half standart methods of survey which was applied to randomly chosen users,and their answers were evaluated with the frequency and factorial anaysis in SPSSprogramme and solutions were offered by putting forward problems.Whereas the features of housing are underlined on account of choice,contentment and user's features,no important realtionship has been noticed as to theouter environment in terms of user's characteristics. In planning and design, functionaland aesthetic exercises must be done for the users in every age and against the problemswhich can occour, attractive, inspiring areas must be constructed simultaneously withbuildings by offering suitable solutions in the planning phase. During the time of houseplanning and design, evironments will be for beter to live if including LandscapeArchitects and there will be positive developments in users? preferance andcontentments.