Sismik izolasyon tekniği ve kullanılışına ilişkin örnek uygulama
Seismic isolation technique and sample experiment related to its use
  1. Tez No: 237436
  2. Yazar: ENGİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sismik izolasyon yönteminde amaç zemin ile yapının tabanı arasına esnek enerji sönümleyici elemanlar yerleştirerek zeminden yapıya aktarılan deprem kuvvetlerinin azaltılmasıdır. Bu çalışmada, yapıların sismik taban izolasyonu tekniği ile tasarlanarak, depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi incelenmektedir. Çalışmanın giriş kısmında deprem yükleri etkisi altındaki yapı davranışı ve depreme dayanıklı yapı tasarımının genel ilkelerinden bahsedilmiştir. Son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanan sismik izolasyon yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiş ve sismik izolasyon çeşitleri hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Daha sonra yapılarda kullanılan sismik yalıtım malzemeleri tanıtılmış ve ilgili yönetmeliklerle bu malzemelerin boyutlandırılması hakkında bilgiler verilmiştir. Sismik izolasyonun yapı davranışını göstermek maksadıyla 5 katlı örnek bir bina ve Erzurum Devlet Hastanesi önce ankastre temelli olarak, daha sonra sismik izolasyonlu olarak analiz edilmiş ve zaman tanım alanında deprem kayıtları altında analizleri yapılmıştır. Sismik taban izolasyonunun avantajları ve dezavantajları, yanal ötelenmeler, eğilme momentleri, taban kesme kuvvetleri ve yapı doğal periyodunun aldığı değerler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of seismic isolation technique is to reduce the seismic force transmitted from the soil to a structure by inserting flexible and dissipative elements below foundation of structure. This study is focused on the seismic base isolators to be used for earthquake resistant structure and also their applications. In the first part of study is mentioned general information about earthquake and earthquake engineering, behaviors of structures under the earthquake loading, basic principle of earthquake resistant of building. Then seismic isolators material properties and types of seismic isolators are discussed. The basic principle of seismic isolation is transmitted from the ground or foundation to the structure for control of the earthquake energy. A theoretical five story plane frame is selected for numerical solution. The time history analyses are carried out for a five story and Erzurum Goverment Hospital example buildings firstly, for the fixedbased and secondly for the seismic-isolated with lead rubber bearing. The displacements, bending moments, base shears, structural periods have been determinate for a variety of conditions in order to illustrate the relative advantages of the seismic base isolation.