Eksenel simetrik anigenişlemeli borularda türbülanslı akışın sayısal hesaplanması
Numerical computation of turbulent flow in axisymmetric sudden expansions in pipes
  1. Tez No: 237437
  2. Yazar: SERDAR TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, eksenel simetrik anigenişlemeli borularda sürekli, sıkıştırılamayan, kompleks çevrintili akışın kapsamlı bir çalışmasının sayısal hesaplama sonuçları sunulmaktadır. Hibrit yöntemiyle geleneksel sonlu hacim metodunu kullanarak, SIMPLE (Semi-Implicit Method for Pressure Linked Equations) algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Standart yüksek Reynolds sayılı k- türbülans modeliyle beraber, kütle ve momentum korunum denklemlerinin sayısal çözümleri, iteratif bir sayısal çözüm tekniğini kullanarak sağlanmıştır. Katı cidarlar yakınında cidar fonksiyonları kullanılmıştır. Eksenel simetrik anigenişlemeli borularda çeşitli eksenel kesitlerde, eksenel hız, türbülans kinetik enerji, türbülans kinetik enerji kaybolma miktarı, efektif viskozite radyal profilleri, boru simetri ekseni boyunca eksenel hızın değişimi, geri akışın geometrik yeri ve eksenel simetrik anigenişlemeli boruda cidar kayma gerilmesinin dağılımı için sayısal hesaplamalar sunulmuş ve deneysel ölçümlerle karşılaştırılmıştır. Sayısal hesaplama sonuçları deneysel bulgularla iyi uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of an extensive study of numerical computation of steady, complex turbulent recirculating flow in axisymmetric sudden expansions in pipes are presented. Employing the conventional finite-volume method with a hybrid scheme, a computer program based on the SIMPLE algorithm has been developed. Numerical solutions of the conservation equations of mass and momentum, together with the standard high-Reynolds-number k- turbulence model, are obtained using an iterative numerical solution technique. Near the solid boundaries, wall functions are employed. Numerical computations for radial profiles of axial velocity, turbulence kinetic energy, turbulence kinetic energy dissipation rate, effective viscosity, centerline velocity decay, locus of flow reversal and distribution of wall shear stress along axisymmetric sudden expansion flow geometry are presented and compared with experimental measurements. The results of numerical predictions show good agreement with experimental data.