Kanallarda türbülanslı akışların sayısal hesaplanması
Numerical computation of turbulent flows in channels
- Tez No: 237448
 - Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KARASU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Paralel iki levha arasında gelişen türbülanslı kanal akımları 10000, 14000, 30800 140000, ve 192000 Reynolds sayıları için sayısal olarak hesaplanmıştır. Standart k-epsilon türbülans modeliyle kapanışı sağlanan eliptik diferansiyel denklemlerin sayısal çözümleri, bir kontrol hacme dayanan iteratif sonlu fark tekniğiyle sağlanmıştır. Çeşitli akım koşullarına cevap veren sınır koşulları dikkatli olarak tespit edilmiştir. Cidar yakınındaki bölgeye özel özen gösterilmiş ve onun için cidar fonksiyonları kullanılmıştır. Yatay hız, türbülans kinetik enerji, türbülans kinetik enerji kaybolma miktarı ve cidar sürtünme katsayısı dağılımları için sayısal hesaplamalar sunulmuş ve deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır. Hesaplamaların sonuçları deneysel ölçümlerle genel olarak iyi uyum sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Developing turbulent flows in channels between two parallel plates have been computed numerically at Reynolds numbers of 10000, 14000, 30800, 140000 and 192000. Numerical solutions of the elliptic differential equations, which incorporate standard k-epsilon turbulence model closure, are obtained using a control volume-based iterative finite-difference technique. Boundry conditions are carefully set up to account for various flow conditions. Special attention has been given to the near-wall region, for which wall-functions have been employed. Numerical computations for streamwise velocity, turbulence kinetic energy, dissipation rate of turbulence kinetic energy and skin friction factor distributions are presented and compared with experimental data. The results of numerical predictions are generally in good agreement with experimental measurements.