Endüstride kullanılan değişik alaşımların elektrolitik ortamlardaki korozyon özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 23745
  2. Yazar: GÜROL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA CEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapılan bir ön incelemeyle endüstride sıklıkla kullanılan değişik tür alaşımların korozyon özelliklerine bağımlı,, termodinamik ve diğer fiziksel özelliklerin incelendiği bu çalışmada, farklı fiziksel ortamlarda değişik konsantrasyonla asit çözeltileri kullanılmıştır. Korozyon hızının alaşım türü dışında asidin cinsi,' konsantrasyonu ve ortamın oksijenden arındırılmış ya da havalandırılmış olmasına bağımlı olduğu görülmüştür. Korozyon üzerinde özellikle sıcaklık faktörünün de. çok etkili olduğu izlenmiş olup, termodinamik ifadelerin basit sistemlere göre daha karmaşık olduğu gözlenmiştir. Deneylerde kullanılan alaşımların korozyon öncesi ve sonrası yüzde kimyasal bileşimlerinde, yoğunluklarında ve sertlik.değerlerinde farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the thermodynamic and other physical properties which are related with the corrosion behaviour of the different alloy types, have been investigated and acidic solutions with various concentrations have been used in different physical medium. It has been observed that the corrosion rate is also related with the kind of the acids, acid concentrations and to be in air fee or İri aerated medium besides the kind of the alloys. A distinctive differences between the 'chemical compositions, densities and hardness values of the alloys determined before and after the corrosion tests have been observed.