Merger dynamics in three agent games
Üç katılımcılı oyunlarda birleşme dinamikleri
  1. Tez No: 237465
  2. Yazar: RÜŞTÜ DERİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TONGUÇ RADOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, İstatistik, Physics and Physics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada üç katılımcılı oyunlarda birleşme dinamikleri incelenmiştir. Çalışmanın amacı, birleşmenin sosyal yapı üzerindeki etkilerini bulmaktır.Oyunun tanımı, müsabakalar dizisi olarak belirtilmektedir. Bu müsabakalarda üçoyuncu rastgele seçilir ve seçilen oyuncular varolan puanlarına dayalı olarak kendilerine atanan kazanma olasılıkları ile birbirlerine karşı yarışırlar. Rekabetçil oyunlarda bu durum yüksek puanlı oyuncunun avantajlı olduğu anlamına gelir.Bizim modelimizde, birbirinden farklı olasılık kümelerine sahip iki tip müsabakavardır. Birincisi rekabetçil müsabakalardır. İkincisini ise birleşme oyunları olaraktanımladık. Bu iki oyun arasındaki fark, rekabetçil oyunlarda oyuncular tek başlarına oynarken, birleşme oyunlarında iki oyuncu puanlarını birleştirir ve üçüncü oyuncuya karşı tek bir oyuncu gibi darvanırlar. Bu hareket, birleşmeyi gerçekleştiren oyuncular kazanma olasılıklarını arttırdıklarında anlamlı olacaktır.Birleşme, üç katılımcılı oyunlar iki katılımcılı mini turnuvalara çözümlenerekgerçeklenir. Bir mini turnuvada, bütün katılımcılar birbirleri ile iki katılımcılı bir oyun oynarlar, ve bu mini oyunların çoğunu kazanan, oynanan müsabakayı da kazanarak puanını bir arttırır.Üç katılımcılı oyunlarda birleşmenin tanımlanması, oyunun rekabetçil yapısınakarşı gelmemekle birlikte, bütün düzen içerisinde alt topluluklar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis analyses the dynamics of merger in three agent games. The purpose of the study is to find out how merger affects the social structure.To begin with the definition of a game, it is a series of competitions. In these competitions three players are randomly picked and they compete againsteach other with a given winning probability with respect to their actual points. In competitive games this means that the player with the highest score is favored.In our model, there are two types of competitions with different probability sets. First is a competitive game and we define the second as merger game.Players act separately in competitive games. In merger games two players combine their points and act as a single player against the third.This would make sense if the players that merge increase their winning chance.The merger is realized by resolving three agent games in terms of two agent minitournaments. In a microscopic tournament, all players that participate in the microscopic competition will play a two agent game against each otherand winning will be determined by the maximum wins in the mini tournament. Winner will gain one point.Defining merger in three agent games doesn't violate the competitive structure of the game. Meanwhile it yields sub-societies among the total hierarchy.