Koroner kalp hastası olan bireylerde lipid peroksidasyon düzeyinin tespiti
Detection of lipid peroxidation level in coronary cardiac patients
  1. Tez No: 237466
  2. Yazar: MEHMET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sonradan gelişen kalp ve damar hastalıklarının en sık rastlanınanlarından biride koroner arter hastalığıdır. Koroner arter hastalığı (ateroskleroz) öldürücü birhastalık olup, her yıl yüzbinlerce insanın ölümüne sebep olur. Hastalık yıllar içindeyavaş yavaş oluşmasına rağmen fethal etkisi çok ani olur. Koroner arter damarlarınsıklıkla damar sertliği ile daralması ya da tıkanması kalp dokusunun yeterincebeslenememesine neden olur. Kalbin beslenme bozuk-luğu ile ağırlığına göreşiddetli göğüs ağrıları ve spazmlara (anjina pektoris) ya da miyokardın birbölümünde (miyokard enfarktüsü) doku hasarına yol açar. Yapılan birçokaraştırmaya göre, gelişmiş ülkelerin çoğunda ölümlerin hemen hemen yarısının kalphastalıklarından olduğu saptanmıştır.Serbest radikaller yaşam için gereklidir. Elektron transferi, enerji üretimi vepek çok diğer metabolik olaylarda temel olşturduğu kanıtlanmıştır. Transfer zincirreaksiyonunun kontrolsüz davrandığı durumlarda; serbest radikaller hücrelerdebüyük yıkımlara sebep olur. Bilim adamları 1954'lerden beri yaptıklarıaraştırmalarda serbest radikallerin yaşlanma ve dejeneratif hastalıklara sebepolduklarını ispatlamışlardır.Vücutta fizyolojik olarak oluşabilen ve eşleşmemiş bir elektron taşıyan serbestradikallerin özellikle ateroskleroz gibi hastalığın etiyopatogenezindeki rolü sonyıllarda tıbbın giderek artan alanını oluşturmuştur. Serbest radikallere bağlı dokuhasarında en önemli mekanizma, hücre zarlarında bulunan lipidlerin peroksidasyonauğramasıdır. Lipid peroksidasyonunundaki artışın dokularda oluşturduğu hasar,yıkım ürünlerinin sonuncusu olan malondialdehit (MDA) düzeyindeki artış ilegösterilmiştir.Siyami Ersek Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Etik Kurulu kararı ile koronerkalp hastası teşhisi konulan hastalardan serum örnekleri alınmıştır. Alınan serumörneklerinde malondialdehit seviyeleri yüksek verimli sıvı kromatografi(hplc) cihazıile tayin edilip sağlıklı birey serum malondialdehit seviyeleri ile karşılaştırılmıştır.Çalışmamızda herhangi bir klinik şikayeti bildirilmeyen 20 sağlıklı bireyçalışmanın kontrol grubunu oluşturmuştur. Klinik muayene sonucunda KKHhastalığı teşhisi konulan 20 birey ise hasta grubuna dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most frequently coincided post-emergent cardiovascular diseases iscoronary artery disease. Coronary artery disease (atherosclerosis) is a deadly diseaseand causes death of hundered thousands of people every year. Although symptoms ofdisease appear slowly in years, its effect occurs suddenly. Narrowing or choking ofcoronary artery vessels, frequently by arteriosclerosis, causes deficient nutrition ofheart tissue. This deficient nutrition of heart, according to its degree, causes violentchest ache and spasms (anjina pektoris) or tissue damage in any part of myocardium(myocardial infarction). According to several investigations, it is found that indeveloped countries approximately a half of total deaths ocur from cardiac diseases.Free radicals are necessary for life. Their fundamental functions in electrontransfer, energy production and many other metabolic reactions, have been proved.In the cases of uncontrolled behaviours of transfer chain reaction, free radicalscreate big destructions in cells. Scientists, by the help of investigations carried outsince 1954, have proved that free radicals cause aging and degenarative diseases.In recent years, the role of free radicals which can form physiologically inbody and carry a free electron has becime an important issue in medicine. The mostimportant mechanism in tissue damage, caused by free radicals, is peroxidation oflipids found in cell membrane. The damage of increased lipid peroksidation in tissuesis shown with increase in the end destruction product, malondialdehyde (MDA),level.With the decision of Siyami Ersek Hospital Cardiology Department EthicCommittee, serum samples were collected from diagnosted coronary artery patients.Malondialdehyde levels of patients serum samples were determined by HighPerformance Pleasure Liquid Chromatography (HPLC) and compared with those ofmalondialdehyde levels in healty human serum samples.In Our study 20 healty person without any clinical complaint constituted thecontrol group of this study. 20 individuals diagnosed as KKH patients after medicalexamination were included in to patient group.