İstanbul'daki hazır giyim işletmelerinin deprem hazırlıklarının incelenmesi
Examination of earthquake preparedness of apparel companies in Istanbul
- Tez No: 237467
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
?stanbul Türkiye`nin ekonomik açıdan en önemli illerinden birisidir. Hazır giyim sanayi ise ?stanbul`un Türkiye ekonomisine yaptığı katkının en önemli yapı ta?larından birisidir. ?stanbul konumu itibariyle Kuzey Anadolu fay hattına yakın bir yerdedir. Buda ?stanbul için gelecekte olabilecek bir deprem tehlikesini olu?turmaktadır. Bu yüzden ?stanbul her an deprem olabilecekmi? gibi hazırlıklı olmalıdır. ?stihdamın çok yoğun olduğu ve çalı?ma saatleri içerisinde i?yerinin tek bir katında bile çok fazla çalı?anın bulunduğu hazır giyim i?letmelerinin de bu hazırlıkları zaman geçirmeden ba?lamaları gerekmektedir. Bu tez be? bölümden olu?maktadır. Birinci bölümde genel giri? ve amaç bulunmaktadır. ?kinci bölümde ?stanbul`un depremselliği, afet ve ilgili kavramların tanımı ve i?letmelerde kurumsal afet planlaması anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde ?stanbul`daki hazır giyim i?letmelerinin deprem hazırlıklarını incelemeye yönelik olan anket çalı?ması yer almaktadır. Son bölümde ise bu çalı?malarla ilgili sonuç ve genel değerlendirme yer almaktadır. Sonuç olarak ?stanbul`daki hazır giyim i?letmelerinin depreme yönelik hazırlıklar yaptıkları fakat bu hazırlıkların i?letmeler için yeterli olmadığı görülmü?tür.
Özet (Çeviri)
Istanbul is Turkey`s one of the most important cities in terms of economic activities. Apparel industry constitutes one of the most important milestones by which Istanbul contributes to Turkish economy. With its location Istanbul is somewhere near North Anatolian fault line. This offers a future earthquake danger to Istanbul. For this reason Istanbul has to be ready to this danger. Apparel companies, which have immense number of employees even on a single floor during work hours, have to be overhauled in this respect. This thesis is comprised of 5 chapters. First chapter is composed of the introduction and objective. In the second chapter earthquake probability in Istanbul, disaster and its terminology and corporate disaster planning will be expressed. In the third chapter there is a survey examining the preparedness of apparel companies to earthquakes. In the last chapter results of these studies and general evaluation is held. In conclusion, it is seen that apparel companies are prepared to earthquakes but these preparations are not enough for companies.