Geleneksel konut dokusunda yaşam kalitesinin irdelenmesi: ?Piri Mehmet Paşa Mahallesi (Konya)örneği?
The investigation of reasons for losing historical envoriment of original fabric in Konya sample
  1. Tez No: 237469
  2. Yazar: NESLİHAN ELBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM ÖZKAN TER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kent kültürünün ve kent kimliğinin önemli bir parçası olan tarihi çevrenin gelecek kuşaklara aktarılması en önemli sorumluluklardan biridir. Tarihi kent dokuları ise rant, kentin plansız büyümesi gibi nedenlerle hızla tahrip olmaktadır. Geleneksel kent dokuları da aynı tehdit altındadır. Bunun yanında geleneksel kent dokularında yaşanmakta olan fizyolojik ve sosyolojik sorunlar da bulunmaktadır. Bütün bu sorunlar sonucunda geleneksel kent dokuları yaşam kalitesi açısından oldukça yetersiz kalmaktadır.Kentsel yaşam kalitesi, çağdaş kent ve çevre standartlarının bir kentte sağlanmasıyla yakından ilişkilidir. Yaşam kalitesi yüksek kentler; yaşanabilir, sürdürülebilir ve sağlıklı kentler olarak düşünülmekte ve bu koşulları sağlamakla en başta belediyeler yükümlü görülmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kentsel yaşam kalitesinin tanımı, önemi, tarihçesi ve göstergeleri aktarılmıştır. Yaşam kalitesi, insanların yapmaktan zevk aldıkları şeyleri yapacakları çevrelerde olmalarıdır.Geleneksel kent dokusu; tarihi belge niteliği taşıma, estetik-sanatsal değerlere sahip olma, kültürel miras olma, belirli bir döneme ait evrensel veya yöresel değerler taşıma gibi özellikleri barındıran, yapıların, yapı gruplarının oluşturduğu çevrelerdir.Bulunan bilgilere göre; geleneksel kent dokularında yaşam kalitesi standartlarının ne derece uygulanmakta olduğu araştırılmıştır. Yaşam kalitesinin mekan ve insanlar açısından ne derece gerekli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The transfusion to forthcoming generation of historical enviroment which is an important part of the urban culture and identity is the most important responsibility. Historical urban fabrics are rapidly destroyed with urban rant, unplanned expansion and with something like these reasons. Traditional urban fabrics are also on the same threat.Besides, physical, sociological problems in the traditional urban fabrics have been existed. As a result of all these problems, traditional urban fabrics are quite insufficient in the light of life quality.Urban life quality is closely related with the supply of contemporary urban and standards of enviroment in a city. High life quality cities which are thought to be livable, sustainable, healthy cities and municipalities are firstly bound to be provide these conditions. In this study, firstly the definition, the importance, the history and the indicators of urban life quality are explained. Life quality is that the things which people like to do must be around them.Tradional urban fabrics, are environtments of building, a group of buildings that comprise such qualities of containing historical document qualification, having esthetic-artistic values, being cultural inheritance, containing universal or local values belonging to a certain period.According to situated data in what degree the standards of life quality in traditional urban fabrics that put into practice have been researched. It has been determined that in what degree life quality is required for the light of space and people.