Bir hidrolik mobil vincin tasarım, analiz ve optimizasyonu
The design, analysis and optimization of a hydraulic mobil crane
- Tez No: 237477
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez çalışmasında, hidrolik mobil vinçlerin müşteri istekleri doğrultusunda tasarımı gerçekleştirilmiş ve bu güne kadar ayrıntılı olarak yapılmamış olan mühendislik araştırma, hesap ve analizleri ile gerekli optimizasyon çalışmaları yapılarak sistem için en uygun konstrüksiyon oluşturulmuştur.Tasarım ve mühendislik analizi yapabilen bir yazılım paketi ile geliştirilecek vince, ait katı model oluşturulmuş ve sonlu elemanlar yöntemi ile mühendislik analizleri, müşteri istekleri, hafiflik, kullanışlılık, estetik görüntü gibi tüm koşullar göz önünde bulundurularak mobil vinç için en uygun konstrüksiyon ve malzeme seçimi yapılmıştır. Tasarım ve analiz sonuçlarına uygun olarak imalatı gerçekleştirilmiş vinç üzerinde yapılmış olan test ve deney sonuçlarıyla teorik olarak elde edilen değerler karşılaştırılmış ve uygunluğuna bakılmıştır.Ayrıca tez çalışmasında üretimi gerçekleştirilen dönüş kabiliyeti sınırlı olan ve kullanım esnasında bir takım müşteri şikâyetlerinin olduğu hidrolik mobil vinçlerin müşteri istekleri doğrultusunda tasarımı değiştirilmiş, düşük tonajlı mobil vinçlerde kullanılan kramayerli dönüş sistemleri ile sağlanan sınırlı bir dönüş hareketini, geliştirilen çember dişlili bir sistem ile sonsuz dönüşlü hale getirilmiştir.Teknolojinin gelişmesine paralel olarak, ülkemizde ve dünyada tüm hareketli makinelerde küçük boyutlarda daha büyük işler yapabilme, kullanışlılık, hafiflik, estetik görünüm öne çıkmaya başlamıştır. Bu çalışmada bu istekleri yerine getirecek bir mobil vinç tasarımı, analizi ve optimizasyonu yapılarak imal edilecek bir vincin test, deneme ve doğrulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have redesigned the current hydraulic mobile crane according to customer requirements and also optimal constructions are to be determined by engineering research and optimization analyses.We have generated the solid model of the developing hydraulic mobile crane by a CAD software that include FEM module and then the solid model of the mobile crane will be analized by a CAE software to get customer demands and technical and esthetical specifications. Then, we have determined the optimal construction and the choice of materials of the mobile crane. Also we have manufactured a hydraulic mobile crane capable of analyses results and then test to compare theoretical results.In this thesis, we also have developed an infinity rotating system equipped with ring gears for the mobile cranes and then make an adaptation to small size cranes. The Rotating systems were currently limited and there were many complaints from customers. We have overcame these problems in this thesis.In parallel with technological developments, general trend in machine production industry has been performed heavy duty works with small sized machines. In this project, we have made a new design by using engineering analysis and optimization tools and then manufacture a mobile crane to satisfy these requirements.