İç Anadolu bölgesinde fasulye tohumlarında Pseudomonas syringae pv. phaseolicola bulaşıklılığının biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of infection rate of Pseudomonas syringae pv. phaseolicola on bean seeds with biochemical and molecular methods in Central Anatolia region
  1. Tez No: 237492
  2. Yazar: DİLEK KENDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY K. BAŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Pseudomonas syringae pv. phaseolicola, fasulyelerde haleli yanıklık hastalığına sebep olan, tohumla taşınan ve ciddi zararlara yol açan bakteriyel etmendir. İç Anadolu Bölgesindeki 12 ilden ve ekonomik anlamda fasulye ekimi yapılan alanlardan, ekilen arazi büyüklüğü esas alınarak, tohum örnekleri toplanılmıştır. Patojenin izolasyonu ve tanısında; NA, MSP, King B besi yerlerinde gelişim, levan oluşumu, oksidaz reaksiyonu, pektolitik aktivite testi, arginine dehidrolaz testi, karbon kaynaklarının kullanımı, arbutin hidrolizi, jelatinin hidrolizi, nitrat indirgenmesi, H2S üretimi, tütün yaprağında (White Burley) aşırı duyarlılık reaksiyonu testleri esas alınmıştır. Patojenisite testlerinde, Dermason çeşidi fasulye bitkilerine yapılan 108 hücre/ml P. s. pv. phaseolicola süspansiyonu ile inokulasyon sonucu tipik yaprak lekeleri gözlenmiştir. Etmeninin moleküler karakterizasyonu, Bio-PCR yöntemi ve phaseolotoksin geninin amplifikasyonu ile tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, toplam 175 bakteriyel izolattan 38 adedi P. s. pv. phaseolicola olarak tanılanmış 12 ilde tohumla taşınma oranı Ankara %2.28, Aksaray %5.14 Çorum %0, Eskişehir %0, Kayseri %1.71, Kırşehir %0, Kırıkkale %1.71, Konya %6.85, Nevşehir %1.14, Niğde %1.71, Sivas %1.14, Yozgat %0 ve İç Anadolu Bölgesinde etmenin tohumla taşınma oranı %21 olarak belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler; Fasulye, Tohum, Pseudomonas syringae pv. phaseolicola, Bio-PCR
Özet (Çeviri)
Pseudomonas syringae pv. phaseolicola, cause halo blight disease on bean, is bacterial agent transmitted by seed and causing serious damages. It was collected seeds of dry bean from 12 provinces in Central Anatolia Region and economically bean growing areas which based size of sowing field. The isolation and identification of pathogen was based growth on NA, MSP, King?s B, levan production, oxidase reaction, pectolytic activity, arginine dehidrolase, utilizing of carbon sources, arbutin hydrolysis, gelatin hydrolysis, nitrate reduction, H2S production, hypersensitive reaction on tobacco (cv. White Burley) tests. It was obtained typically leaf symptoms on bean cultivar Dermason which inoculated a suspension 108 cfu/ml of P. s. pv. phaseolicola in the pathogenicity tests. Molecular characterization of the agent was obtained by Bio-PCR method and amplification of phaseolotoxin gen. According to obtained data, it was identified 38 isolates as P. s. pv. phaseolicola from totally 175 bacterial isolates and Ankara %2.28, Aksaray %5.14 Çorum %0, Eskişehir %0, Kayseri %1.71, Kırşehir %0, Kırıkkale %1.71, Konya %6.85, Nevşehir %1.14, Niğde %1.71, Sivas %1.14, Yozgat %0 determined transmission ratio as 21% by bean seeds in Central Anatolia Region.Key Words; Bean, Seed, Pseudomonas syringae pv. phaseolicola, Bio-PCR