Orta Anadolu Bölgesinde fasulye kapsülkurdu (Etiella zinckenella treit.) (Lepidoptera: pyralidae)'nun biyo ekolojisi ve mücadelesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 58430
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞET KILINÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fasulye kapsülkurdu {Etiella zinckenella Treit. )'nun Orta Anadolu Bölgesi'nde yayılışı, konukçuları, zarar şekli ve oranı ile doğal koşullarda biyoekolojisi ve mücadelesi araştırılmıştır. Ayrıca labora-tuvarda 19 ± 1°C ve 25 ± 1°C sıcaklık, % 60 ± 5 orantılı nem ve 16 : 8 ışıklandırma koşullarında zararlının bazı biyolojik özellikleri ile biyolojik dönemlerinin süresi, cinsiyetler oranı ve gelişme dönemi ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, Fasulye kapsülkurdu'nun bölgenin Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Eskişehir ve Yozgat illerinde yaygın olduğu ve illere göre değişmekle birlikte zararın kapsülde % 24.0 tanede ise % 16.2 çıktığı belirlenmiştir. Doğa koşullarında zararlının yılda bir tam ve tamamlanamayan ikinci bir döle sahip olduğu saptanmıştır. Zararlının kışlamadan çıkan erginlerine ait ilk yumurtalar 1994 ve 1995 yıllarında sırasıyla 10 Haziran ve 20 Haziran'da mercimek kapsüllerinde görülmüştür. 1994 yılında mercimekte gelişen erginlerin ilk 20 Temmuz'da, 1995 yılında ise 25 Temmuz'da fasulye kapsüllerinde görülmüştür. Buna göre mercimekte başlayan fasulyede tamamlanan döl süresi 1994 ve 1995 yıllarında sırasıyla 40 ve 35 gün sürmüştür. Fasulye kapsülkurdu ile kimyasal mücadeleye başlama zamanı, zararlı biyolojisi ve bitki fenolojisi dikkate alınarak bitkilerin çiçeklenme başlangıcı olarak saptanmıştır. Erginin yumurta koyma süresi ve ilaçların etki süresine bağlı olarak 15 gün ara ile iki ilaçlamanın zararlıya karşı etkili olduğu ortaya konulmuştur. Fasulye kapsülkurdu'nun doğal düşmanları araştırılmış ve 9 adet larva parazitoidi saptanmıştır. Laboratuvar çalışmaları sonucunda ise, zararlının 19 ± l°C'de gelişme dönemini 92.92 günde, 25± l°C'de ise bu sürenin 38.69 günde tamamladığı saptanmıştır. Buna göre, zararlının gelişme eşiği 14.71°C olarak bulunmuştur. Zararlı üzerinde yapılan çalışmada gerek doğada ve gerekse laboratuvarda cinsiyetler oranının ( dişi : erkek) 1: 1 olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Etiella zinckenella Treit, biyoekoloji, para- zitoidler, kimyasal mücadele, fasulye.
Özet (Çeviri)
Distribution, host plants, type of damage and rate of damage, bio ecology and chemical control of Bean pod borer ( Etiella zinckenella Treit.) were investigated in Central Anatolia Region. Besides, some bio logical parametres, duration of the biological stages, sex ratio and deve lopment period were studied under laboratory conditions maintained as 19 ± 1°C and 25± 1°C temperatures, 60 ± 5 % RH and 16 : 8 photoperi- od. According to the results, Bean pod borer was found to be com mon in Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Eskişehir and Yozgat provinces in the region and the damage caused by the pest was determined as 24.0 % on pods and 16.2 % on seeds. It was determined that the pest has one completed and one un-IV completed generation in a year under natural conditions at the region. The eggs of the overwintered adults were first seen on the lentil pods on 10 June 1994 and 20 June 1995. On the bean pods, the first eggs were se en 20 July 1994 and 25 July 1995. Generation period were calculated as 40 and 35 days in 1994 1995 respectively. The first flowering stage of the bean plants was determined for starting the chemical control depending on the pest biology and plant phenology. It was also determined that, two applications with 15 days interval depending on the oviposition period and eficacy duration of the insecticides had given good control of the pest. Nine species were identified as the larvae parasitoids of the Be an pod borer. In the laboratory, development period of the pest at 19 ± 1°C and 25± 1°C temperatures was determined as 92.92 and 38.69 days, respecti vely. Development threshold was found to be as 14.71°C. Sex ratio ( fe male / male) was 1/1 both in the nature and in the laboratory. KEY WORDS : Etiella zinckenella Treit, bio-ecology, parasitoids, che mical control, bean.