Nevşehir bölgesinde farklı tipte yetiştirilen fasulye bitkisinin doğal radyoaktivitesinin gama spektrometresi yöntemiyle belirlenmesi
Assessment of the natural radioactivity of the bean plant by gamma spectrometry method
- Tez No: 559128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEĞERLİER GUIOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nevşehir, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 5467 km2 yüzölçümlü alana yerleşmiş ve yaklaşık 282337 kişilik nüfusa sahip olan bir ildir. Bu çalışmada Nevşehir bölgesinde yetiştirilen fasulye bitkisinin doğal radyasyon miktarını tespit etmek ve tüketilmesi halinde maruz kalınan yıllık etkin doz eşdeğerini hesaplamak amacıyla çeşitli türdeki fasulye bitkilerinin yetiştirildiği 21 farklı tarladan örnekler toplanmıştır. Toplanan fasulye numunelerinin doğal radyoaktivite içeriği gama spektrometrik yöntemle belirlenmiştir. Fasulye numunelerindeki radyum-226 ortalaması 1,04 Bq/kg, toryum-232 ortalaması 0,89 Bq/kg ve potasyum-40 ortalaması461,47 Bq/kg olarak bulunmuştur. Nevşehir bölgesinde yetişen fasulyelerin tüketilmesi nedeniyle yıllık etkin doz eşdeğerleri bir yaşından büyük bebekler, çocuklar ve yetişkinler için hesaplanmıştır. Yetişkinler için bu üç radyonüklit kaynaklı yıllık etkin doz eşdeğeri ortalaması 10,73μSv/y; çocuklar için 15,12 μSv/y; bebekler için ise 22,16 μSv/y olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nevsehir is a city that located in central Anatolia and has 5467 km2 areas and 282337 populations. In this study the bean plant which produces in Nevsehir regions investigated natural radioactivity by gamma spectrometry method and determine annual effective doses of bean plant in case of consume as nutrition. The 21 different kind of bean plant samples were picked up from different agriculture lands. The mean value of the samples is found 1.04 Bq/kg for 226Ra, 0.89 Bq/kg for 232Th, 461.47 Bq/kg for 40K. The annual effective doses were calculated for different age groups. The mean value of annual effective doses stem from three radionuclides is calculated 10.73 μSv/y for adults, 15.12 μSv/y for children and 22.16 μSv/y for babies.