Bor katkılı naylon 6 nanofiberlerin elektrospinleme yöntemi ile eldesi
Production of nylon 6 nanofibers doped with boron using electrospinning technique
  1. Tez No: 237496
  2. Yazar: AYŞE NUR ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada naylon 6'nın bor ile birlikte çapraz bağlı yapıdaki çözeltileri formik asit ve borik asit kullanılarak başarıyla elde edilmiştir. Elekrospin prosesi hibrid naylon 6/borik asit çözeltileri kullanılarak yüksek gerilim güç kaynağı ile 20-25 kV arasında değişik voltajlarda yapılmıştır. Naylonun endüstride çoğunlukla kullanılmasının sebebi mekanik özelliklerinin oldukça iyi olmasından kaynaklanmaktadır. Bor eklenmesinin sebebi borun alev dayanıklılığının iyi olması ve naylon 6 fiberinin esneklik gibi mekanik özelliklerini iyileştirmesidir.Sentezlenen nanofiber yapılar fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (FTIR), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC), atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.DSC analizleri eletrospin metodu ile üretilen naylon 6 fiberin daha kararlı yapıda olduğunu, borik asit içeriği arttırıldığında polimer kararlılığının daha da arttığını göstermiştir. Bor içeriğinin artması ile birlikte fiber çapının azaldığı SEM analizlerinden anlaşılmaktadır. FT-IR analizi, bütün N-H yapıları karakteristiklerinin literatür ile uyumlu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nylon 6 was successfully cross-linked with boron using formic acid and boric acid as solution. Electrospining process was performed by putting hybrid nylon 6/boric acid solutions at different applied voltage in a range from 20 to 25 kV using a high voltage power supply. Nylon has been widely used in industry because of its good mechanical properties. The use of boron improves the strength, flame retardant characteristics and mechanical properties such as elasticity of the nylon 6 fibers.The structures of the nanofibers sythesised are characterized by the fourier transformed infrared spectroscopy (FTIR), differential scanning calorimetry (DSC), atomic force microscopy (AFM), and scanning electron microscopy (SEM).DSC analysis revealed that stability of electrospun nylon 6 fiber is higher than non spun sample and increase of boric acid content increases the stability of the polymer. It is observed from the SEM images that the diameters of the fibers decreased with boron content increased. FT-IR analysis revealed that all characteristic N-H structures are observed and consistent with literature