Jeotermal enerjiden yararlanarak ısıtılan değişik örtü materyalli bir serada enerji kazancının bilgisayar modeliyle saptanması
  1. Tez No: 23750
  2. Yazar: SAKİNE NASIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRCAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ö Z Bu çalışma jeotermal enerjinin seralarda ısıtma amacıyla kullanılma olanaklarını araştırmak için yapılmıştır. Geliştirilen bilgisayar modeli, Balıkesir - Gönen jeotermal sahasına ilişkin verilerle çözümlenmiş ve bölgedeki jeotermal potansiyelin sera ısıtma kapasitesi belirlenmiştir. Bilgisayar modelinin çözümlenmesinde 7 farklı örtü malzemesi (alçak yoğunluktaki PE, yüksek yoğunluktaki PE, PVC, PMMA, polyeeter, cam elyaflı polyester ve cam), TZDK 6.40 tipi sera ve 3 farklı ısıtma sistemi (plaetik borulu, çelik borulu ve sıcak hava üflemeli) dikkate al inmiştir. Araştırma sonucunda, her üç ısıtma sisteminde de PMMA ile örtülü seralarda en az ısı kaybının meydana geldiği belirlenmiş tir. Ayrıca ele alınan ısıtma sistemleri içinde birim alan ısıtması bakımından sıcak hava üflemeli ısıtma sisteminin daha etkin olduğu saptanmıştır. Elde edilen verilere göre Gönen jeotermal alanında mevcut jeotermal potansiyel ile daha fazla sera alanının ısı ti labi lmssi için en uygun sera örtü malzemesinin PMMA olduğu sonucuna varı lmışt ir.
Özet (Çeviri)
A B S R A C T This study was conducted to determine the possibi 1 i tiee of greenhouses heating with gsothsrmal energy. The devoloping computer model was analysed with the data obtained from Bal ıkesir-Gönen geothermal field and the greenhouses heating capacity of geothermal potential wae determined in this region. Seven different greenhouse cover materials (low deneity PE, high density PE, PVC, PMMA, polyester, fibre glass polyestsr and glass), TZDK 6.40 type greenhouse and three different heating systems (plastic pipes, steel pipes and heatsd air flow) were coneidered in the analysis computer model. As a result of the study in the three heating systems tested the least hsat loss from greenhousss by transfer was obtained in those covered by PMMA. Furthermore, heated air flow system was found to be mors efficient in respect to heating each greenhouse unit area in three heating systems testsd. PMMA was found to be the most suitable cover material in order to best more greenhouse area with avalaible geothermal energy in Sönen region.