Dokunmuş strüktürlerin kuramsal modellerle karşılaştırılması
  1. Tez No: 23751
  2. Yazar: FİLİZ YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. RIFAT ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
öz Bu çalışmada, dokunmuş strüktürlerin kuramsal modellerle karşılaştırılması yapılmıştır. İlk bölümde konuya giriş yapılarak, çalışmanın amacı ve hedefleri belirtilmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili kuramsal modeller verilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmada kullanılan kumaş özellikleri ve kullanılan aygıtların özellikleri belirtilmiştir.Sonra yöntem ve deney düzeneğinde yapılan ölçüm metodları anlatılmıştır. Dördüncü bölümde yapılan ölçümler sonucu elde edilen bulgular ile kuramsal modellere göre hesaplanan sonuçlar verilmiştir. Beşinci bölümde ise, deneysel bulgular ile teorik sonuçlar karşılaştırılmış, her bir kuramsal model için ayrı bir değerlendirme yapılmış ve kuramsal modellerin gerçek dokunmuş strüktürlere ne derece uyduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a comparison on woven structures with the theoretical models have been done. In first chapter is an introduction to the subject and also the objectives of the work is given determined. In the second chapter theoretical models about the subject are given. In the third chapter, the properties of the experimental clothes in this study are given and the apparatus are introduced. Also the method and the measurements on the experimental set up are explained. in the fourth chapter, the findings according to the experimental measurements and the calculated results according to the theoretical models are given. In the fifth and the final chapter, the experimental findings and the theoretical results are compared. A different evaluation is done for each theoretical model and the suitableness of the theoretical models to the real woven structures have been investigated.