Akdeniz iklim kuşağı içerisinde bulunan yörelerde (İzmir ve civarı) değişik ısıtma sistemlerinin sera içi yetiştiriciliği üzerine etkileri ve ekonomik analizi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 28069
  2. Yazar: SEVAL KARAMANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
- 56 ÖZET Bu araştırmada, tzmir ve civarında değişik tipteki sera lar ve mevcut durumda kullanılan ısıtma sistemleri incelenmiş uygulamada görülen aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi için alınması gereken önlemler üzerinde durulmuştur. Ayrıca alter natif enerji kaynaklarına yönelik sistemlerle ilgili araştır ma yapılarak sera yetiştiriciliği üzerine etkileri incelenmiş ısıtma sistemleri ekonomik analize tabi tutulmuştur. Araştırma alanı iklim özellikleri yönünden sera yetişti riciliğine uygundur, özellikle sebze yetiştiriciliği yapılan plastik seralarda ısıtma yapılmamaktadır. Çiçek yetiştirici mi yapılan cam seralarda ısıtma yapılmakta fakat büyük çoğun luğunda ısıtma yeterli olmamaktadır. Kaloriferli sistemle ısıtılan Bademler Köyü seralarında elde edilen sıcaklık değerlerine göre gerekli ısı hesapları yapılmıştır. Seferihisar Cumalı mevkiinde bulunan jeotermel enerjinin seralarda kullanılmasının ekonomik faydaları olaca ğı görülmüştür. Araştırma alanında bulunan aile işletmeciliği şeklinde olan sera sahipleri en ucuz ısıtmanın ne şekilde yapılabile ceğini araştırma çabası içindedirler. Seracıların büyük ço ğunluğu ısıtma gerektirmeyen sebze üretimi yapmaktadır. Fakat daha iyi gelir elde etmek için çiçek yetiştiriciliğine yönel mekte ve sera ısıtma konusunda bilinçlenmeye başlamaktadır. Doğal enerji kaynaklarından jeotermal enerji yönünden zengin olan Izmir ve civarında Balçova ve Seferihisar jeoter-- 57 - mal kaynaklarını daha iyi kullanım için araştırma projeleri yapıldığı takdirde bu kaynaklardan yararlanma daha etkili o- lacaktır. Güneş enerjisinden seralarda yararlanmak için ge rekli ısıtma masrafları oldukça fazladır. Daha ekonomik ola bilecek yöntemlerin geliştirilmesi gerekmektedir. Seralarda en büyük masrafı oluşturan ısıtma sistemleri konusuna gerekli önemi vermek, îzmir ve civarında alternatif enerji kaynaklarının kullanım olanaklarını arttırmak, yöremiz seracılığının gelişmesine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
58 - SUMMARY In this research, different types of greenhouses in and around Izmir and currently used heating systems have been examined and emphasis was given on necessary measures to be taken to overcome deficiencies existed in implementation. In addition to that a research aiming at the alternative energy resources systems had been carried out and the effects of systems on greenhouses growing had been examined and heating systmes had been subjected to economical analysis. Research field is suitable for greenhouses growing because of it's climate conditions. No heating has been carried out in plastic greenhouses of vegetable growing. In glass greenhouses where flowers are grown heating has been done but to the great extent it has been insufficient. Necessary heating calculations had been completed in accordance with the heating values obtained at Bademler Village greenhouses which are centrally heated. It is noted that utilising geothermal energy located at Seferihisar, Cuma- li District for greenhouses would have economical benefits. Greenhouses owners running family-type greenhouses and subject to this research are enxious to get the cheapest way of heating. Most of the greenhouses require no heating. However, they have been shifting to f lover growing in order to get better income and becoming more concsious on greenhouses heating.59 - If the research projects are carried out to ensure receiving the maximum benefits from Balçova and Seferihisar geothermal resources which are located in Izmir and it's surroundings, the utilizing these resources will obvously be more effective. To put solar energy into action at the greenhouses is a costly operation. More economical methods will have to be developed. To give the necessary importance of consideration for heating systems at the greenhouses which burden great costs and to increase the possible use of alternative energy resources in and around Izmir will lead the development of greenhouses in our Region.