Aydın ilinde zeytin dal kanseri hastalığının (Pseudomas savastanoi pv. savastanoi)'in yaygınlığının belirlenmesi ve pcr ile tanısı
The determination of prevalence and identification by pcr tecniques of olive knot disease (Pseudomas savastanoi pv. savastanoi) in Aydin province
  1. Tez No: 237506
  2. Yazar: DURMUŞ SERVİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Mikrobiyoloji, Botany, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi 'nin neden olduğu zeytin dal kanseri hastalığı zeytin ağaçlarında önemli kayıplar oluşturmaktadır. 2006 ve 2007 yıllarında, Aydın İlindeki dokuz ilçede (Söke, Koçarlı, Çine, Karpuzlu, Nazilli, Karacasu, Bozdoğan, Buharkent, Kuyucak) yapılan surveylerde, 189 adet dal örneği toplanılmıştır. Etmenin izolasyonu ve tanılanmasında başlıca PVF1 ve King B besi yerlerinde gelişim, NSA' da levan oluşumu, 370C' de gelişim, oksidaz testi, esculin hidrolizi, pektolitik aktivite testi, arginine dehidrolaz testi, jelatinin hidrolizi, tütün yaprağında aşırı duyarlılık reaksiyonu, nitrat redüksiyonu, üreaz aktivitesi, erythritol, mannitol, sorbitol ve sakkaroz kullanımı, D- arabinoz, nitrat indirgenmesi, IAA üretimi, yumurta sarısı testi testleri kullanılmıştır. Patojenin moleküler tanısında, PCR tekniği ile iaal ve hrc gen bölgeleri çoğaltılmıştır. Patojenisite testleri zeytin ve zakkum fidanlarının sürgünlerinde gerçekleştirilmiş, altı izolat hariç, P. s. pv. savastanoi izolatlarının tümünün ur oluşturma kabiliyetinde oldukları gözlenmiştir. Surveyler sonucunda elde edilen 125 bakteriyel izolattan 85'i, biyokimyasal ve moleküler yöntemlerle P. s. pv. savastanoi olarak tanılanmış ve il genelinde etmenin yaygınlık oranı %44,9 olarak belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler; zeytin, dal kanseri, Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi, PCR
Özet (Çeviri)
Olive knot disease caused by Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi cause important losses on olive trees. It was collected 189 number branch samples in surveys from nine district of Aydın Province (Söke, Koçarlı, Çine, Karpuzlu, Nazilli, Karacasu, Bozdoğan, Buharkent, Kuyucak) in 2006 and 2007. in isolation and identification of agent was used mainly growth on PVF1 and King?s B mediums, levan production on NSA, growth at 370C, oxsidase, aesculin hydrolisis, pectolytic activity, arginine dihidrolase, gelatin hydrolisis, hypersensitive reaction on tobacco, nitrat reduction, urease activity, using of erythritol, mannitol, sorbitol and sucrose, D- arabinose, nitrate reduction, production of IAA, egg yolk test. in the molecular identification of the pathogen, iaal and hrc gene regions were amplified by PCR techniques. Pathogenicity tests were conducted on shoots of olive and oleander seedlings and except six isolates, it was observed abilities gall forming all of the P. s. pv. savastanoi isolates. It was identified 85 isolates as P. s. pv. savastanoi by biochemical and molecular methods from obtaining bacterial 125 isolates in the result of surveys and determined prevalence of pathogen as %44,9 in general of the province.Key Words; olive, knot disease, Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi, PCR