Mükemmel iletken dışbükey dar ve geniş açılı küresel reflektörden optik gibi saçılma
- Tez No: 23752
- Danışmanlar: PROF.DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Magnetik Hertz dipolü alanında bulunan mükemmel iletken dar ve geniş açılı küresel reflektörden optik gibi saçılmada, düzlemsel dalga yaklaşıklığı ve köşe kırınımlarını veren (E,H) alanları Poisson ve Hubert dönüşüm integralleri ile ifade edilmiştir. Bu iki katlı integral, kompleks düzlemde endik inişli integrasyon çevre yöntemiyle yerine göre, semer noktasında veya kutuplarında rezidü ile hesaplanarak; direk dalga, yansıyan dalga, doğrusal köşe kırınımı dalgalarına, köşe kırınımın dan dolayı meydana gelen sürünüm dalgalanna ve fısıldayan galeri modu dalgalarına ait alan ifadeleri bulunmuştur. Diğer taraftan yansıyan dalgalar yüzey akımı dağılımı yöntemiyle de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ln this thesis, the fields giving the approximation of plane waves and edge diffraction for quasi optic scattering from the perfectly conducting small and large angle spherical reflektör in the field of the Hertz dipole has been expressed using the transformations. From these field expressions in terms of the double integral, the incident waves, reflected waves, edge straight diffracted waves, creeping waves and whispering galery modes waves have been calculatedin the complex planes by the method of steepest-descent path at the saddle points and simple poles. On the other hand reflected waves have been calculated by the method of surface current distribution.