İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde yayılış gösteren bazı Vicia L. türleri arasındaki akrabalık ilişkilerinin moleküler yöntemlerle belirlenmesi
The determination of relationships of some Vicia L. species growing in Mediterranean and Central Anatolia by the using molecular methods
- Tez No: 237523
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDİSİ ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren bazı Vicia türleri arasındaki akrabalık ilişkileri ISSR- PCR yöntemiyle araştırılmıştır. Araştırma konusu olan türler Vicia sativa, V. cracca, V. hybrida ve V. palaestina'dır. V. sativa ve V. cracca oldukça kompleks türlerdir ve çok sayıda alt tür ve varyete içerirler. Bu türlerin tür altı kategorideki taksonları arasındaki ilişkiler araştırmamızın ana konusu olmuştur. Çalışmada analizler için V. hybrida ve V. palaestina türleri dış grup olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda toplam 31 primer denenmiştir. 9 primer tüm taksonlara cevap vermiştir. Taksonlar arasındaki ilişkileri gösteren dendrogramlar BİO-PROFİL BİO1-D++ programı aracılığı ile elde edilmiştir. Finalde kombine edilen verilere göre türler arasındaki Jaccard benzerlik indeksinin 0.61-0.84 arasında değiştiği saptanmıştır. Sonuç olarak, tüm türler dendrograma göre anlamlı bir biçimde birbirinden ayrılmış ve aralarındaki genetik ilişkiler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship of naturally growing some Vicia species in Turkey was researched by ISSR-PCR methods. The species researched are V. sativa, Vicia cracca, V. hybrida ve V. palaestina. V. sativa and V. cracca are very complex species and they including too many subspecies and varieties in level of sub special category. The main aim of our study has been to detect the relationship and interactions of the studied species. In this study, Vicia hybrida and V. palaestina have been selected as outer group for analyses. In result of this study, totally 31 primer have been tested but 9 primers have only answered to all studied taxa. The dendograms which display the relationship between the studied taxa have been obtained via BIO -PROFIL BIO1-D++ programme. Finally, Jaccard similarity index among studied species has been detected at interval of 0.61 and 0.84. As a result, all species studied have been separated meaningfully according to final dendogram and genetically relationships among them have been carried out.