Türkiye'nin Akdeniz sahili Ectinosomatidae sars, 1903 (Crustacea:Copepoda:Harpacticoida) faunası
Ectinosomatidae (Crustacea:Copepoda:Harpacticoida) fauna of the Turkish Mediterranean coast
- Tez No: 237541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜPHAN KARAYTUĞ, YRD. DOÇ. DR. SERDAR SAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın hedefi Türkiye'nin Akdeniz sahili boyunca kumiçi yaşayan Ectinosomatidae familyasına dahil olan türlerin tespit edilmesidir. Bu amaçla Türkiye'nin Akdeniz sahil şeridinde Hatay'ın Samandağ ilçesi ile Antalya'nın Eşen çayı arasında kalan kumsallardan toplam 89 lokaliteden örnek alınmıştır. Sonuç olarak 5 cinse dahil 11 ectinosomatid türü belirlenmiştir. Bu türler: Ectinosoma soyeri, E. reductum, E. melaniceps, Halectinosoma herdmani, H. argyllensis, Microsetella norvegica, M. rosea, Hastigerella bodini, H. bozici, Arenosetella germenica ve Arenosetella lanceorostrata sp. nov'dur. Belirlenen bütün türler Türkiye'nin Akdeniz sahili için yeni kayıttır, bunun yanında toplam türlerin 8 tanesi (Ectinosoma soyeri, E. reductum, Halectinosoma herdmani, H. argyllensis, Microsetella norvegica, M. rosea, Hastigerella bodini, H. bozici) Türkiye sahilleri için yeni kayıttır.Arenosetella lanceorostrata sp. nov. daha önce tanımlanan hiçbir türe uymadığından bilim dünyası için yeni olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine intersititial ectinosomatid species living along the Turkish Mediterranean coast. For this purpose, samples were collected from a total of 89 localities from the beaches between Samandağ (Hatay) and Eşen River (Antalya) along Turkish Mediterranean coast. As a result eleven ectinosomatid species belonging to five genus were determined. These taxa are: Ectinosoma soyeri, E. reductum, E. melaniceps, Halectinosoma herdmani, H. argyllensis, Microsetella norvegica, M. rosea, Hastigerella bodini, H. bozici, Arenosetella germenica and Arenosetella lanceorostrata sp. nov. The all species identified are recorded for the first time from the Turkish Mediterranean coasts as well as 8 of the total species (Ectinosoma soyeri, E. reductum, Halectinosoma herdmani, H. argyllensis, Microsetella norvegica, M. rosea, Hastigerella bodini, H. bozici) are recorded for the first time from the Turkish coasts.Arenosetella lanceorostrata sp. nov described as new to science since it did not match with any of the previously described species.